Hlavní okruhy:
Sociologie globalizace. Vymezení pojmů globalita, globalismus, globální problémy a globalizace, resp. globální modernizace, stlačování času a prostoru, globální interakce a prostorová mobilita, transnacionální prostory, globální vzájemné závislosti, globální a lokální, globalizace a místo). Globální situace a pojmy „společnost“ či „sociální“. Soudobé společnosti a globalizace. Vývoj diskusí o globalizaci od rozvoje a modernizace k transformaci a krizi.
Problém komplexity “globalizace“. Historické a strukturálníaspekty globalizačních procesů. Minulost a současnost globalizace. Úrovně a faktory soudobé globalizace. Politicko-ekonomické, institucionalistické a kulturní vymezení soudobé globalizace. Různé dimenze moci v podmínkách globalizace. Aktuální souvislosti globálních studíí (Global Studies).
Multidisciplinarita a sociologická teorie globalizace. Soudobé koncepty, teorie a modely globalizace (světový systém, svět jako jedno místo: komunikace a síťová globalizace, světová společnost rizika). Globální studia: od světové ekonomiky k sociálně-politické dynamice spojené s důsledky globalizačních transformací.
Aktéři a historické procesy globalizace. Státy a jejich nerovnosti. Globální ekonomičtí aktéři. Mezinárodní a transnacionální vztahy: organizace, instituce, normy a síťové struktury, globální řetězce výroby a spotřeby. Média komunikace. Občanská společnost, asociace a hnutí. Transformace struktur a role jednotlivých aktérů globalizace.
Globální nerovnosti a jejich dynamika.Formy nerovností vztahů, pozic a moci aktérů, kolonialismus a postkoloniální vztahy Sever-Jih, modernizace a rozvoj, sociální jednání aktérů v podmínkách integrace a exkluze, lokalizace a globalizace sociálních nerovností a konfliktů. Stát versus transnacionální korporace.
Ekologická a politická globální rizika. Stará a nová rizika. Konstrukce rizik. „vyráběná rizika“. Životní prostředí jako sociální a politický problém. Dilemata rozhodovacích procesů. Dopady socio-technických systémů a sociálních nerovností. Sociální konflikty a jejich potenciál. Aktuální politické a kulturní aspekty redistribuce zdrojů a rizik. Aktéři, moc, sítě a kontrola globálních transakcí. Problém redefinice světové bezpečnosti.
Moc, spravedlnost a globální odpovědnost sociálních aktérů. Globální občanská společnost, transformace státu, politická moc a potenciál civilizačních rizik a sociálních nerovností. Co podmiňuje aktéry a jejich prostor jednání: Politická či ekonomická moc? Národní a trans-národní pohled. Trans-národní hospodářství, společnost, politika. Strategie kapitálu. Strategie státu. Rostoucí vědomí vzájemné závislosti v globalizovaném světě. Proměny politiky: jak řešit dilema „Co jest a co má býti“?
Kurz se zaměřuje na vybrané aspekty (makro) sociologického přístupu k fenoménu globalizace. Cílem kurzu je napomoci mapování procesů globální civilizace a pochopit souvislosti mezi koncepcemi modernizace a globalizace.
Specificky sociologickým přístupem bude reflektování role sociálního jednání. Zaměříme se na některé aspekty moci aktérů globalizace.
Forma práce bude kombinací přednášky a semináře, diskuse a aktivní samostatná práce posluchačů (četba literatury nejen k referátům) bude nezbytná při studiu jednotlivých témat.