Charles Explorer logo
🇨🇿

Contemporary Africa: Interactions of Society, Politics, and Culture

Předmět na Filozofická fakulta |
ASGV00859

Sylabus

Harmonogram

1. Africa in a Changing World Introduction to the course. This first meeting focuses on today Africa’s social, political, and cultural context, main articulations, its objectives and methodologies.

2. The African Postcolonial State Analyzing representations of the African state, power, and modes of governance from colonial legacy up to today’s Africa.

3. African Civil Society Examining the emergence the nature and the role of African civil society. In addition, the lecture aims at drawing a parallel between African civil society and Central/Eastern Europe’s recent on the issue.

4. African Youth and Narratives of Order Exploring the participation of African young people into politics and their contribution to social and political change occurring in the continent.

5. Mandela, Ubuntu and the Issue of Race The lecture focuses on Mandela’s political thought and Ubuntu as one of his major philosophical background. The idea of race is approached in the framework of the struggle against the apartheid system.

6. The Idea of Otherness Approaching social and political representations of the “other one” in contemporary African through the context of colonization, postcolonial and globalization eras.

7. Theories of Pan-Africanism The lecture focuses on the founding principles of black people’s solidarity and it explores their relevance for today’s Africa.

8. Gender Questioning gender stereotypes in force in African communities such as same sex relationship and masculinity.

9. Africké společnosti, globální spolupráce a konflikty. Měnící se současné vztahy mezi společnosti, politikami a kulturami ve světě: Afrika, Evropa a USA; Afrika a Čína (African societies, global cooperation and conflicts: Changing contemporary relations among societies, polities, and cultures in the world: Africa, Europe and the USA; Africa and China)

10. Africké společnosti a regiony, jejich vztahy k dalším částem světa, především k rozvojovým zemím, spolupráce Jih-Jih (African societies and regions, and their relations to other parts of the world, South-South-cooperation)

11. Globální politická ekonomie migrace: Východní Afrika (Global political economy of migration: East Africa)

12. Vztahy EU a Afriky ve světle transnacionální migrace (EU-Africa relations in the context of transnational migration)

13. Vztahy mezi měnící se demografií, konkrétně rostoucí populace, a násilím v subsaharské Africe (Relations between changing demography, particularly the growing population, and violence in Sub-Saharan Africa).

14. Approaching the Future Synthesis of main debates, reflection on potential development of the African continent, and global evaluation

Anotace

Tento přednáškový kurz se zaměřuje na vztahy mezi společností, politikou a kulturou v současné Africe v současných globálních vztazích. Kurz zaměřuje na zkoumání zásadních otázek týkajících se africké společnosti a společenského a politického myšlení v lokálním i globálním kontextu, neboť provázání těchto otázek může být považováno za vysvětlení mnoha krizí a konfliktů. Tento kurz se opírá o průřezový a interdisciplinární přístup k prozkoumání témat, jakými jsou vzestupy a pády afrického postkoloniálního státu; vznik a rozvoj africké občanské společnosti; závazek afrických mladých lidí k demokracii a společenským změnám; diskurz o diferenci prostřednictvím diskusí o pohlaví, migraci a xenofobii; vztahy solidarity mezi Afričany (například prostřednictvím paradigmatu Pan-Africanism); problémy vyvolané novými společenskými, kulturními a politickými konflikty a mocenskými vztahy v éře globálních interakcí. Kromě tohoto účelu se kurz rovněž zaměřuje na podporu kritického myšlení a srovnávacího přístupu k africkým realitám a dalším lidem a kulturám z celého světa, například včetně

Evropy, Číny či Latinské Ameriky.

Požadavky na absolvování kursu:

Účast na přednáškách (30%)

Účast na seminářích (30%)

Zpracování případové studie (40%)

Hodnocení:

A: 91-100%

B: 81-90%

C: 71-80%

D: 61-70%

E: 51-60%

F: 0-50%