Charles Explorer logo
🇨🇿

Staroseverské mytologické básně: Interpretace II

Předmět na Filozofická fakulta |
ASK200240

Anotace

Staroseverské mytologické písně, obsažené převážně ve Starší Eddě, představují ojedinělý soubor textů popisujících jedno z velkých předkřesťanských náboženství Evropy - staroseverské pohanství. Proto jsou jedním z klíčových pramenů pro poznání staroseverských představ o světě a bozích. Jakkoliv je ovšem jejich studium pro poznání staroseverského světonázoru nezbytné, jedná se o jedny z nejkryptičtějších staroseverských textů.

Představy, jež v nich nacházíme, často nedokážeme uchopit natožpak interpretovat, jejich jazyk představuje ve staroseverské literatuře specifický "jazykový ostrov", nezodpovězeny zůstávaji i otázky po jejich vzniku a smyslu.

Byly edické písně rituálními texty, či jen využívaly bohatství mytologických příběhů k pobavení publika? Oslavovali jejich tvůrci bohy, či na ně hleděli s kritickou skepsí? Nebo snad - jak se domnívají obzvlášť radikální badatelé - byly ve skutečnosti sepsány až v křesťanských dobách a představují spíše nostalgickou "vzpomínku" na svět severského mýtu?

Seminář si rozhodně neklde za cíl tyto komplikované otázky zodpovědět: spíše popsat východiska a předpoklady, s nimiž k nim badatelé přistupovali, přehlédnout jaké odpovědi na ně dávali a zvážit relevanci úvah, jimiž pro své odpovědi argumentovali.

Seminář je určen především skandinavistům, neuzavírá se však ani studentům ostatních oborů (historických, literárněvědných, filologických, religionistických) a nepředpokládá žádné specificky skandinavistické znalosti a dovednosti. Předpokládána ani není znalost staré severštiny - texty básní budou k dispozici v českých (a výjimečně anglických) překladech. Předpokladem udělení zápočtu je pravidelná četba primárních textů, aktivní účast na diskusích a zpracování referátů (ze sekundární literatury v moderních jazycích). Zájemci o zkoušku budou navíc muset formou seminární práce na základě sekundární literatury diskutovat jedno z témat semináře.