áíčíářáéářčáářÚčelem specializační přednášky je podat obraz národnostních konfliktů v habsburské monarchii v 19. - 20. století a objasnit jejich příčiny. To není možní jednak bez pochopení základních principů vzniku moderních národů ve střední Evropě, jednak bez poznání rozdílů v politickém vývoji hlavních národů habsburské monarchie.
Smyslem přednášky je rovněž uvedení na pravou míru různých v průběhu vývoje vzniklých stereotypů a mýtů (především mýtus o Rakousku jako ?žaláři národů"). Obsah jednotlivých přednášek: Obecné zákonitosti vývoje moderních národů ve střední a východní Evropě a jejich aplikace na území habsburské monarchie od počátku 19. století.
Vývoj hlavních národů habsburské monarchie: Němci, Maďaři, Poláci, Češi, Italové, Chorvaté, Srbové, Rumuni, Slováci. Možnosti vzniku jednotného rakouského státního národa.
Příčiny, proč rakouský státní národ nevznikl. Národy habsburské monarchie v revoluci roku 1848-1849.
Bachův absolutismus a jeho odlišný význam pro jednotlivé národy monarchie. Říjnový diplom 1860 a obnovení ústavnosti 1861. Rozdílné politické programy jednotlivých národních reprezentací.
Koncepce Rakouska jako vůdčí síly sjednoceného Německa. Porážka Rakouska v rakousko-pruské válce a zánik Německého spolku.
Rakousko-uherské vyrovnání 1867, rakouská a uherská (maďarská) koncepce řešení národnostní otázky. Zvláštní postavení Haliče v Předlitavsku.
Uhersko.chorvatské vyrovnání 1868 a jeho důsledky. Pokus o česko-rakouské vyrovnání 1871 (fundamentální články) a příčiny jeho neúspěchu.
Odlišný vývoj v Předlitavsku a Zalitavsku 1867-1918. Okupace Bosny a Hercegoviny 1878 a její vliv na národnostní poměry na Balkáně i v monarchii.
Anexe Bosny a Hercegoviny roku 1908 - Bosna a Hercegovina jako třetí část dualistické monarchie. Iredentistická hnutí národnostních menšin habsburské říše majících své vlastní národní státy.
Možnosti spolupráce různých národů habsburské monarchie. Vznik nových politických směrů u jednotlivých národů Předlitavska koncem 19. století.
Všeobecné volební právo v Předlitavsku (1905) a jeho vliv na národnostní poměry a konflikty. Strana nezávislosti v Uhrách a radikalizace maďarské politiky.
Aktivizace nemaďarských národů v Zalitavsku (Omladina srbská, Chorvaté po roce 1868, Rumuni v Sedmihradsku, nové slovenské politické směry - hlasisté, koncepce čechoslovakismu). Národy habsburské monarchie za první světové války.
Rozdílné postoje těchto národů k válce a rozdílné válečné cíle. za první světové války. Rozpad Rakouska-Uherska roku 1918: jeho příčiny a průběh.
Vznik tzv. národních států a jejich národnostní struktura (Československo, Polsko, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců).
Účelem specializační přednášky je podat obraz národnostních konfliktů v habsburské monarchii v 19. ? 20. století a objasnit jejich příčiny. To není možní jednak bez pochopení základních principů vzniku moderních národů ve střední Evropě, jednak bez poznání rozdílů v politickém vývoji hlavních národů habsburské monarchie.
Smyslem přednášky je rovněž uvedení na pravou míru různých v průběhu vývoje vzniklých stereotypů a mýtů (především mýtus o Rakousku jako ?žaláři národů?).