1.-2. Sociokulturní a historické souvislosti formování české a slovenské politiky 3.
Přehled vývoje české a slovenské politiky v jednotlivých historických etapách, shodné a odlišné rysy 4.-6. Česko-slovenské vztahy a diskuse o státoprávním uspořádání v letech 1990-1992, přístupy českých a slovenských politiků, jednání politických špiček, aktivity společenských organizací, veřejné mínění, diskuse o názvu státu (tzv. pomlčková válka) atd. 7. Diskuse o státoprávním postavení Moravy a Slezska na počátku 90. let, srovnání státoprávních problémů Moravy a Slovenska (shodné a odlišné znaky) 8.
Volby 1992 a jejich důsledky - změny ve složení zákonodárných orgánů a vlád, stranický systém 9.-10. Rozdělení Československa - jednání představitelů ODS a HZDS, postoje dalších politických stran, veřejnosti a sdělovacích prostředků, další otázky (dělení majetku, měny, problém státní vlajky) 11.
Počátky formování české a slovenské politiky ve dvou samostatných státech 12. Analýza divergentního vývoje české a slovenské politiky v 1. polovině 90. let 13.
Další témata podle konkrétní situace, zájmu posluchačů a časových možností
Cílem kurzu je seznámit studenty s některými aspekty procesu formování československé, české a slovenské politiky v podmínkách utváření demokratického politického systému po roce 1989. Záměrem kurzu je poukázat na sociokulturní a historické příčiny divergentního politického vývoje v obou zemích.
Zvláštní pozornost je věnována česko-slovenským vztahům a problematice rozdělení Československa.