1. Vznik národních států ve střední Evropě na území bývalého Rakouska-Uherska a stručná charakteristika a periodizace československo-maďarských vztahů v meziválečném období.
2. Maďarsko a Československo za Károlyiho republiky a Maďarské republiky rad.
3. Jednání o Maďarsku na pařížské mírové konferenci a Československo.
4. První bilaterální jednání mezi Československem a Maďarskem v Bruck an der Leitha a Mariánských Lázních.
5. Habsburská otázka v Maďarsku - zásadní překážka rozvoje československo-maďarských politických vztahů.
6. První restaurační pokus Karla Habsburského v Maďarsku a jeho využití Československem k získání Rumunska pro spojenecký svazek Malé dohody.
7. Snaha československé diplomacie prostředkovat v otázce západního Maďarska.
8. Druhý restaurační pokus Karla Habsburského a československá diplomacie.
9. Československo a Maďarsko ve dvacátých letech.
10. Revizionistická politika Maďarska jako základní linie maďarské meziválečné zahraniční politiky a Československo.
11. Československo a Maďarsko ve třicátých letech.
12. Krach versailleského mírového systému - Československo a Maďarsko na prahu druhé světové války.
13. Shrnutí a analýza československo-maďarských politicko-hospodářských vztahů v meziválečném období.
Cílem výběrového semináře je seznámit studenty s podobou a projevy česko-slovensko-maďarských politických, diplomatických a kulturních vztahů v období let 1918-1939. V rámci semináře budou studenti seznamováni s vnitropolitickým vývojem a koncepty zahraniční politiky Maďarska po r. 1918, zejména pokud se týče jejich vztahu k nově konstituovaným nástupnickým státům (zejména k Československu). Alespoň částečné porozumění vnitropolitickému vývoji a dobové společenské atmosféře v Maďarsku po roce 1918 je nezbytnou podmínkou k pochopení v mnoha ohledech bohatých, ačkoliv komplikovaných, historicko-politických a kulturně-společenských vztahů mezi Československem a
Maďarskem v meziválečném období. Studentům budou prezentovány dosavadní výsledky výzkumů na tomto poli, budou seznamováni zejména se současnou maďarskou, resp. českou a slovenskou odbornou literaturou a archivními materiály vztahujícími se k tématu. Hlavním cílem semináře (v čemž samozřejmě spočívá i jeho smysl) je zprostředkovat studentům poznatky z oblasti československých dějin, kterým česká historická věda v dosavadním výzkumu věnovala a věnuje zanedbatelnou pozornost.