Zimní semestr Úvod. Obecné principy vývoje jazyka Organizace.
Požadavky ke zkouškám. Bibliografie.
Synchronní a diachronní přístup ke zkoumání jazyka. Definice pojmu vývoj jazyka = sled změn v čase.
Proměnlivost přirozených jazyků. Jazyková příbuznost.
Historicko-srovnávací metoda. Tzv. historická mluvnice.
Vznik lingvistiky: diachronická jazykověda - stručná charakteristika. Obecné principy vývoje jazyků.
Vnitřní a vnější dějiny jazyků. Příčiny jazykových změn.
Příčiny vnější (společenské změny, vliv jiných jazyků, vliv psychologie uživatelů jazyka) a vnitřní (systémové: afektivita a expresivita, ekonomie v jazyce, terapie závad v systému, asymetrický dualismus jazykových znaků). Prosazování a šíření jazykových změn. Římané na Pyrenejském poloostrově Jazyková a etnická situace na Pyrenejském poloostrově v době příchodu Římanů.
Okolnosti příchodu Římanů. Dobývání poloostrova.
Romanizace. Původ jména HISPANIA.
Administrativní rozdělení Hispánie. Otázka jazyka do příchodu Vizigótů (pojmy vulgární latina, pozdní latina, římská fáze iberorománštiny).
Periodizace a charakteristika vývoje španělštiny z latiny Přehled periodizace. Latina: archaická, klasická, vulgární, pozdní, středověká, tzv. notářská latina.
Stručná charakteristika. Problém vulgární latiny: název, teorie jednotné vulgární latiny, Křepinského hypotéza o vzniku románských jazyků, Zavadilovy závěry.
Nepřímé prameny poznatků o vulgární latině. Iberorománština.
Vymezení pojmu; fáze římská, vizigótská, mozarabská. Stručná charakteristika, prameny poznatků.
Kastilština. Vznik a vývoj Kastilie, reconquista.
Vznik a vývoj kastilštiny. Postavení kastilštiny mezi ostatními jazykovými útvary na poloostrově.
Stará kastilština: periodizace (období předliterární, počátky literatury, rozvoj literatury). Charakteristika: vznik a expanze kastilštiny; počátky a rozvoj starokastilské literatury; kastilština jako spisovný jazyk; rozvoj a vyvrcholení starokastilské literatury.
Klasická španělština: vznik, periodizace a stručná charakteristika jednotlivých období (nebrijovské, Garcilasovo, mystiků, velkých spisovatelů). Vznik a rozvoj moderní španělštiny.
Přehled periodizace vývoje španělštiny z latiny. Vnitřní dějiny španělštiny - úvod k vývoji hláskovému - úvod k vývoji vokálů Úvod - jazykové podsystémy (plány a roviny): vývoj hláskový, morfologický, syntaktický, lexikální; pravidelnost hláskového vývoje a pojem hláskového zákona; vývojové tendence a hláskové korespondence mezi příbuznými jazyky; co narušuje pravidelnost hláskových změn: vlivy jiných jazyků, psychologicky motivované sporadické změny, morfologická analogie; způsob šíření hláskových změn: napodobování.
Charakteristika hláskového vývoje: poznatky a jejich interpretace, přístup fonetický a fonologický. Přízvuk v latině a ve španělštině.
Vývoj vokálů přízvučných Charakteristika, zvyšování, slova knižní a poloknižní. Přízvučné voká-ly v klasické a vulgární latině jako základ iberorománského vokalismu.
Vývoj přízvučných vokálů: základní principy a pravidla; doklady. Vývoj vokálů nepřízvučných Principy: vokály počáteční, vnitřní a koncové.
Vokály v hiátu. Sporadické změny.
Zvyšování vokálů neboli kastilská přehláska Faktory způsobující přehlásku. Působení a typy jodu, působení wau.
Fonologická interpretace vývoje vokálů: srovnání vokalických podsystémů. Vývoj konsonantů Principy.
Počáteční konsonanty jednoduché. Konsonanty vnitřní jednoduché a geminované.
Konsonanty koncové. Vývoj konsonantických skupin Počáteční skupiny konsonantů.Vnitřní skupiny konsonantů - primární a sekundární.
Závěr k vývoji konsonantů Sporadické změny v podsystému konsonantů. Fonologická interpretace vývoje konsonantů: srovnání konsonantických systémů, výklad příčin konsonantických změn.
Radikální proměna sykavek na konci starokastilského období. Etymologie Výklad pojmu.
Principy. Etymologická cvičení.
Cílem je seznámit studenty oboru španělština s obecnými principy vývoje jazyka, jejich příčinami, s periodizací vývoje španělštiny, s vnějšími dějinami kastilštiny a s pravidly hláskového vývoje. Rekonstrukce nedoložených fází vývoje by měly studentům poskytnout metodu a znalosti potřebné k vyvozování etymologií z latinsk ých (příp. i jiných) lexikálních a tvaroslovných základů.