program kursu náboženská situace v ČR - východisko k bádání a srovnání křesťanství - základní pojmy a historie struktura církve, různé typy křesťanských společenství sakrální prostor: reálie pravoslavného chrámu sakrální čas: pravoslavný kalendář a svátky sakrální dějství: obřady a svátosti umělecký svět východního křesťanství: ikony a ikonografie další náboženské jevy regionu: starověrectví, řeckokatolictví, heretická hnutí a další islám a jeho duchovnost dějiny a současná podoba islámu ve východní Evropě a na Balkáně judaismus a buddhismus, jeho dějiny a postavení ve východní a jihovýchodní Evropě náboženství a duchovní kultura v zemích východní Evropy: Rusko, Ukrajina, Bělorusko, Pobaltí, Arménie, Gruzie náboženství a duchovní kultura v zemích jihovýchodní Evropy
Duchovní kultura, resp. náboženství východní a jihovýchodní Evropy je jedním ze zásadních formujících prvků v kultuře, dějinách a politickém životě zemí regionu. Specifikem oblasti je setkávání pravoslavného (východního) a západního křesťanství, setkávání křesťanství a islámu, stejně jako dalších náboženství, především judaismu a buddhismu.
Přednáška seznámí posluchače se základními pojmy a náboženskými koncepcemi výchoevropského regionu a představí je v jejich souvislostech s ostatními složkami areálového studia - jazykem, literaturou, kulturou, dějinami, politikou. Bude pojednáno o problematice křesťanské církve, reáliích pravoslavné kultury (organizační struktura, kalendář, svátky, ikonografie) a základních faktech o dějinách a současnosti dalších náboženství.
Dále budou představeny duchovní fenomény specifické pro tento prostor, jako jsou starověrectví, uniatismus (řeckokatolictví), hésychasmus apod. Výklad bude završen areálově pojatým přehledem, v němž bude charakterizováno postavení duchovní kultury a náboženských systémů v rámci jednotlivých zemí východní a jihovýchodní Evropy (Rusko, Ukrajina, Pobaltí, jihoslovanské a balkánské země).