Celkový přehled vývoje německého jazyka
Seznámení s doporučenou literaturou a slovníky k jednotlivým etapám vývoje
Německá nářečí na území dnešních německy mluvících států a České republiky
Názvy měr a vah
Jména svátků
Německé geografické názvy užívané v minulosti jako ekvivalenty v České republice
Práce s konkrétními texty (texty jsou vybírány tak, aby se posluchači seznámili s metodikou překladu a chápání německých historických textů
Pronesení odborných referátů, vztahujících se k vývoji němčiny nebo historických událostí daného období
Nácvik psaní oficiálního dopisu zaměřeného na kontakt uživatele a pracovníka archivu
Výuka je věnována praktickému nácviku čtení německy psaných pramenů z období 16. – 19. století. V návaznosti na tuto problematiku budou představeny také jevy týkající jazykové a historické situace v českých zemích ve 20. století se zvláštním zřetelem na aspekty němčiny za protektorátu Čechy a Morava.
Během výuky se posluchači seznámí na příkladech konkrétních textů také s postupem při překládání německých historických textů.
Seminář se orientuje na n ástin vývoje německého jazyka, přehled německých dialektů, seznámení s historickými měrami a váhami a historickými svátky a datacemi a dále na srovnání českých a německých geografických názvů na území České republiky.
Celá probíraná tematika je přizpůsobena profesním potřebám absolventů oboru archivnictví a pomocné vědy historické, případně historie.
Podmínkou pro vstup do kurzu je složení zkoušky B2 v Jazykovém centru UK FF a prokázání znalostí němčiny prostřednictvím vstupního testu, aby byla zajištěna srovnatelná úroveň všech zúčastněných studentů. 11