Charles Explorer logo
🇬🇧

Comparative and Historical Slavic Linguistics I

Class at Faculty of Arts |
ASZSL0014

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

V kursu se probírají následující témata:

- Periodizace vývoje slovanských jazyků: příbuznost slovanských jazyků, jazyková rodina, jazykový svaz; jazykové společenství indoevropské, indoevropský prajazyk, jazyky satemové a kentumové; indoevropský ablaut.

- Vztah slovanských jazyků k jiným indoevropským jazykovým rodinám: balto-slovanská příbuznost (hláskosloví, tvarosloví, syntax, slovní zásoba).

- Praslovanština: hláskoslovná charakteristika; vývojové tendence; nářeční rozrůznění praslovanštiny; etnogeneze Slovanů.

- Fonologický systém praslovanštiny a jeho vývoj (absolutní a relativní chronologie):

- zákon přechodu kvantity v kvalitu (změny praslovanského vokalismu, vývoj prozodických prostředků);

- zákon otevřených slabik a jeho důsledky (monoftongizace diftongů, vznik nosovek, metateza likvid atd.);

- praslovanské palatalizační procesy a jejich důsledky (palatalizace velár, palatalizace alveolár, praslovanské přehlásky); hláskové alternace.

- Nářeční štěpení praslovanštiny a fonologické tendence konce praslovanského období (vývoj skupin *tj, *dj, *kt, metateza likvid, l-epentetické, zánik a vokalizace jerů, vývoj nosovek, vývoj jať, vznik vokalické kvantity, vznik měkkostní korelace souhlásek a přestavba slabiky).

- Třídění slovanských jazyků: základní znaky jednotlivých skupin.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurs je zaměřen na historickou srovnávací fonologii slovanských jazyků. Věnuje se fonologickému vývoji slovanských jazyků převážně v období slovanské jazykové jednoty s přihlédnutím k vývojové fázi indoevropské a baltoslovanské. Slovanský fonologický systém je sledován ve třech rovinách: jako konstrukt pro dobu praslovanskou (s indoevropskými východisky), jako realizace v době rozpadu praslovanské jednoty (reprezentovaná staroslověnštinou) a jako rozvojové tendence zděděné z jednotného období a realizované již po jeho rozpadu. Opírá se o bezpečnou znalost staroslověnštiny a nejméně jednoho současného slovanského jazyka (kromě češtiny).

Atestace:

Atestuje se schopnost systémového popisu a formální analýzy vývojových tendencí slovanského fonologického systému v praslovanském období, přičemž se uplatňuje hledisko porovnávací i konfrontativní. Vyžaduje se schopnost exemplifikace ve staroslověnštině, češtině a ve studovných slovanských jazycích.