podmínky ke zkoušce:
- orientace v probrané problematice
- předložení seznamu četby - minimálně 10 odborných monografií nebo větších studií (alespoň 2 monografie)
- pravidelná docházka (maximálně tři neomluvené absence za semestr)
Program přednášky - letní semestr 2006/2007: 1. Úvodní přednáška - seznámení s programem kurzu, bibliografií a vydáním pramenů. 2. Chorvatská literatura druhé poloviny 18. století a její areálové a evropské souvislosti. 3. Chorvatská kultura a literatura přelomu 18. - 19. století. 4. Chorvatský literární vývoj prvních desetiletí 19. století. První fáze chorvatského obrození. 5. Bulharská literatura a kultura Druhého bulharského carství. 6. Formování a literární činnost trnovské literární školy; její duchovní kořeny a regionální souvislosti jejího působení. Doznívání vlivů trnovské literární školy v srbském prostředí. 7. Charakteristika literárního a kulturního vývoje východní Evropy 14.-17. století. 8. Žánrová struktura ruské literatury moskevského období, přehled základních děl. 9. Charakteristika a periodizace ukrajinského literárního vývoje 14.-16. století. 10. Žánrové a tematické inovace ruské a ukrajinské literatury 17. století.
Cílem kurzu je podat studentům přehled o vývoji literatur jihovýchodní a východní Evropy od 14. století až do období národního obrození a nástupu romantismu. Během přednášky bude aplikován chronologický pohled a pozornost soustředěna především na bulharské, srbské, chorvatské, ruské a ukrajinské jazykové prostředí.
Posluchači budou seznámeni se základní sekundární literaturou, kritickým vydáním pramenů i nejnovějšími výsledky bádání v oblasti literární vědy. Proměny literárního diskursu budou zasazeny do širších kulturních souřadnic doby a do souvislostí s civilizačním vývojem sousedních oblastí.
Literární vývoj bude interpretován jako výsledek vzájemného působení a průniku domácího kulturního zázemí (včetně folklóru a ústní slovesnosti) a cizích vlivů, které přicházely jak z oblasti byzantské vzdělanosti, tak i ze západní Evropy. Předmětem kurzu budou literární památky náboženské a světské, sledován bude postupný zrod a vývoj uměleckých textů.
Při výkladu literatur jednotlivých jazykových prostředí bude uplatněn komparativní přístup a budou hledány systémové vztahy literárních procesů, které se staly základem novodobých národních literatur.