* tematické okruhy pro zimní semestr: fenomén ruské filosofie (místo úvodu)
Čaadajevův výstřel do tmy, aneb počátek diskuse o dějinách východoevropského prostoru slavjanofilské a západnické paradigma - věční soupe ři či souputníci? teorie civilizací a panslavismus (Danilevskij, Leonťjev) filosofující spisovatelé jako nejznámější ruští filosofové (Gogol, Dostojevskij, Tolstoj) mezi selskou utopií a terorem (nihilisté, anarchisté, narodnici) ruský kosmismus jako maximalistická utopie ruský marxismus jako spor nonkonformismu a ideologie eurasijství v emigračním oceánu vybrané postavy sovětského nemarxistického myšlení (Vernandskij, Gumiljov)
* tematické okruhy pro letní semestr: filosofující spisovatelé jako nejznámější ruští filosofové (Gogol, Dostojevskij, Tolstoj) mezi selskou utopií a terorem (nihilisté, anarchisté, narodnici) ruský kosmismus jako maximalistická utopie ruský marxismus jako spor nonkonformismu a ideologie eurasijství v emigračním oceánu vybrané postavy sovětského nemarxistického myšlení (Vernandskij, Gumiljov)
V. S. Solovjov
V. V. Rozanov
L. I. Šestov
P. A. Florenskij
L. P. Karsavin
N. A. Berďajev
* Doporučená sekundární literatura:
česky a slovensky N. O. Losskij. Dějiny ruské filosofie. Velehrad 2004
A. Meň. Ruská náboženská filozofia. Bratislava, 2005 rusky Istorija russkoj filosofii. Uč. dlja vuzov. Moskva 2001
Russkaja filosofija. Malyj enciklopedičskij slovar´. M. 1995
V. V. Zeňkovskij. Istorija russkoj filosofii. Leningrad 1991
S. A. Levickij. Očerki po istorii russkoj filosofii. ?. 1996
* Požadavky k atestacím 1. Kolokvium zodpovězení zadané otázky ze seznamu ke zkoušce (viz oddíl 3, Podmínky ke zkoušce) poznámka: kolokvium může být úspěšně složeno pouze tehdy, když student správně charakterizuje problém (včetně základních pojmů, které se k němu váží) a vyjmenuje klíčové osobnosti, jež jsou nositeli daného směru; u otázek 8-9, 12-17 je potřeba zasadit myslitele do dobového kontextu, charakterizovat jednotlivé oblasti jeho tvorby a vyjmenovat klíčová díla 2. Zápočet napsání eseje (3-4 NS) na základě četby vybraného autora doporučená témata esejů: analýza prací V. Solovjova, P. Florenského, L. Šestova, V. Rozanova, N. Berďajeva a na základě domluvy s vyučujícím i dalších myslitelů; minimální rozsah textů, o nichž se bude psát, je 200 stran poznámka: u eseje bude přihlíženo také k formální stránce, kromě myšlenkové konzistence je třeba dbát na jazykovou a stylistickou kvalitu práce; esej obsahuje jméno studenta, obor a ročník, dále bibliografické údaje knih, o nichž esej pojednává; esej by neměla převypravovat obsah knih, nýbrž analyzovat problém či téma, které se v nich vyskytuje; vzhledem k velké oblibě N. Berďajeva a V. Rozanova mezi studenty vyzývá examinátor k větší originalitě při výběru tematiky 3. Zkouška
* ! Podmínky ke zkoušce se liší na základě oboru, který student studuje !
* I. RUSISTÉ pro připuštění ke zkoušce je nutné splnit následující podmínky: předložit úplný seznam prostudované pramenné a sekundární literatury (viz dále oddíl Seznam literatury ke zkoušce z ruské filosofie) zpracování volitelné otázky zodpovězení otázky ze Seznamu otázek ke zkoušce z ruské filosofie rozbor vybraného díla ze seznamu četby
* Průběh zkoušky: 3 otázky; první otázka je volitelná a student si ji předem připraví sám, druhá otázka je položena examinátorem na základě přineseného seznamu literatury a třetí otázkou bude rozbor vybraného díla ze seznamu četby
Volitelná otázka: vybrat si jednoho myslitele, přečíst si dvě jeho práce (jiné než v povinné četbě) a doplnit informacemi ze sekundární literatury někteří doporučení autoři k volitelné otázce (po konzultaci lze změnit): V. Solovjov, V. Rozanov, L. Šestov, P. Florenskij, J. Trubeckoj, S. Bulgakov, V. Lenin, P. Struve, S. Frank, N. Losskij, A. Losev, I. Iljin, L. Karsavin, L. Gumiljov
* Seznam literatury ke zkoušce z ruské filosofie
* 2007-2008
Úplný seznam prostudované literatury je povinnou součástí zkoušky. Musí zahrnovat položky obsažené v následujících sekcích A + B + C. Jakákoli relevantní četba navíc je vítána.
A. Povinná četba
(libovolnou z uvedených prací lze nahradit jinou prací téhož autora ve stejném rozsahu, po konzultaci lze také zvolit jiného než uvedeného autora)
V. S. Solov´jev - Tri razgovora
V. V. Rozanov. Ujedinënnoje. Opavšije list´ja
L. I. Šestov - Apofeoz bespočvennosti
P. A. Florenskij - Ikonostas
N. A. Berďajev - 1 větší práce
Vechi
* B. Četba společná s jinými kursy
(především ruská literatura 19. století; předpokládá se její znalost)
A. N. Radiščev - Putěšestvije iz Petěrburga v Moskvu
V. F. Odojevskij - Russkije noči
P. Ja.Čaadajev - Filosofskije pis´ma
V. G. Bělinskij - Krikika, Pis´mo Gogolju
A. I. Gercen - Byloje i dumy
N. V. Gogol´ - Mërtvyje duši
N. G. Černyševskij - Čto dělať?
F. M. Dostojevskij - Brat´ja Karamazovi, Besi, Dnevnik pisatělja
L. N. Tolstoj - Vojna i mir, Anna Karenina, Ispoveď (či jiná filosofická publicistika)
C. Volitelná otázka 2 práce vybraného myslitele
Doporučená sekundární literatura:
N. O. Losskij. Dějiny ruské filosofie
(alternativně: A. Meň. Ruská náboženská filozofia; N. A. Berďajev - Ruská idea; V. V. Zeňkovskij. Istorija russkoj filosofii, L., 1991; Russkaja filosofija. Malyj enciklopedičskij slovar´. M., 1995; Istorija russkoj filosofii. Učeb. dlja vuzov, M.., 2001; S. A. Levickij. Očerki po istorii russkoj filosofii, M., 1996)
* II. Studenti nerusisté z ÚSVS
Platí pro ně stejné podmínky jako pro studenty rusisty s těmito výjimkami:
- volitelnou otázku si mohou uzpůsobit s ohledem na svůj základní obor (nejsou tedy vázáni seznamem C k volitelné otázce)
- nemusí znát všechny tituly ze seznamu B (musí však znát Gogola, Tolstého a Dostojevského)
- práce ze seznamu A mohou číst v překladu
* III. Studenti z jiných kateder, stážisté
Dostávají dvě otázky: jednu otázku ze seznamu s ohledem na semestr, který absolvovali druhou na konkrétní dílo ze seznamu četby
Povinná četba ke zkoušce:
* V. S. Solovjov - Tři rozhovory
* V. V. Rozanov - Solitéry nebo Apokalypsa naší doby nebo Spadané listí
* L. I. Šestov - Apoteóza vykořeněnosti
* P. A. Florenskij - Ikonostas
* N. A. Berďajev - 1 práce
Libovolnou práci lze po konzultaci s examinátorem zaměnit prací jinou
Je vítána znalost další literatury, především je dobré znát dílo Dostojevského, Tolstého a Gogola.
Seznam otázek ke zkoušce z ruské filosofie 2007 1. Charakteristika filosofie počátku XIX. století (mysticismus, zednářství, P. J. Čaadajev, V. F. Odojevskij) 2. Slavjanofilové (A. S. Chomjakov, I. V. Kirejevskij, J. F. Samarin, K. S. Aksakov) 3. Západníci (V. G. Bělinskij, I. A. Gercen) 4. Nihilisté (N. G. Černyševskij, N. A. Dobroljubov, D. I. Pisarev) 5. Anarchisté (M. A. Bakunin, P. A. Kropotkin) 6. Narodnictví (P. L. Lavrov, N. K. Michajlovskij) 7. Teorie kulturně-historických typů (N. A. Danilevskij, K. N. Leonťjev)
* 8. L. N. Tolstoj jako myslitel
* 9. F. M. Dostojevskij jako myslitel, počvenničestvo 10. Kosmismus (N. F. Fjodorov) 11. Stříbrný věk (charakteristika, směry, hlavní postavy)
* 12. V. S. Solovjov
* 13. V. V. Rozanov
* 14. L. I. Šestov
* 15. N. A. Berďajev
* 16. S. N. Bulgakov
* 17. P. A. Florenskij 18. Marxismus (hlavní směry; G. V. Plechanov, A. A. Bogdanov, V. I. Lenin) 19. Emigrace (charakteristika, hlavní postavy)
* 20. Eurasijství
2007-2008
ZS 1/0 LS 1/0
Přednášející: Hanuš Nykl
Koná se: středa 11,40 - 12,25, posluchárna č. 325
Cílem kursu je seznámit posluchače se základními motivy, koncepty a idejemi typickými pro východoevropský areál. Kurs bude založen na nejvýznamějších motivech ruského myšlení, které výrazným způsobem ovlivnilo také kulturu sousedících zemí. Takovým významným formantem bylo například slavjanofilství, narodnictví, panslavismus, tolstojovství, eurasijství, náboženská renesance či ruský marxismus. Během prvního semestru budou posluchači uvedeni do problematiky ruského myšlení a budou jim představeny nejzávažnější uskupení v 19. a 20. století. Druhý semestr bude věnován nejvýznamnějším představitelům ruského myšlení počátku 20. století. počtových prací a účasti na přednáškách veden k samostatnému promyšlení zmíněných témat.
Doporučená literatura:
Russkaja filosofija. Malyj enciklopedičeskij slovar´. Moskva, 1995.
M. A. Maslin a kol. Istorija russkoj filosofii: učebnik dlja vuzov. Moskva, 2001.
V. V. Zeňkovskij. Istorija russkoj filosofii. Leningrad, 1991.
N. A. Berďajev. Ruská idea. Praha, 2003.
T. Špidlík. Ruská idea. Jiný pohled na člověka. Velehrad, 1996.