Dvousemestrální předmět je rozvržený do dvou bloků věnujících se nejprve dějinám na širším území Vnitřní Asie a posléze území etnického Tibetu. První část zahrnuje mongolské dějiny do roku 1368, tedy do rozpadu mongolsk é říše.
Věnuje se nejprve historii jednotlivých etnik (popř. jejich státních útvarů), která se kdy na území dnešního i historického Mongolska vyskytla, a to od období Xiongnu do počátku 12. Stol. (Xiongnu, kmeny Xianbi, Turci, Ujguři, Kitanové, Džurčenové).
Výklad posléze přechází k formování mongolského etnika jako takového, jeho následnému vzestupu (sjednocení kmenů Temüdžinem), vytvoření Mongolské říše (jmenování Čingischánem, mongolský zákoník, vojenská demokracie apod.) a jejím dobyvačným válkám, Mongolům v Evropě, ovládnutí Číny a založení dynastie Jüan, a definitivnímu pádu Mongolské říše. V druhém bloku jsou dějiny Tibetu nahlížené v úzkém sepětí s tibetskými náboženstvími, která v dějinách hrála zásadní roli.
Ty nejsou v předmětu představené pouze jako pokračování či kopie určitých severoindických buddhistických tradic, ale jako svébytný útvar v němž se uplatňuje umění kombinování a přetváření importovaných tradic především čínských a indických. Pozornost je věnována i dodnes v mnohém záhadnému tibetskému náboženství bön, které se otevřeněji přiznává k pluralitě zdrojů svých nauk a může tak být paradoxně chápáno jako věrnější obraz tibetské religiozity.
Druhá část věnovaná Tibetu dovádí historický náhled do 17. století 1. Úvod k předmětu a literatura 2. -3. Xiongnu, indoevropané tarimských oáz 4.
Xianbi, Tuyuhun ,Toba Wei, Ruanruan 5. Turecký kaganát 6.
Ujguři 7.-8.Kitanové, Džurčenové 9. Formování mongolského etnika a sjednocování mongolských kmenů 10. Čingischánovo dětství, počátky mongolské říše 11.
Vzestup Mongolské říše, válečná tažení 13. Mongolové v Evropě, Mongolové a Čína, nástup dynastie Jüan 14.
Pád mongolské říše 15. Uvedení k dějinám Tibetu, literatura 16.
Archeologie Tibetu: neolitická naleziště v Mkhar ru a Čhu gong 17. Archaický Tibet v mýtických podáních tibetských pramenů 18.
Mýty o původu Tibeťanů a původu prvního tibetského krále 19. Mytičtí vládcové tibetské královské dynastie 20.
Král Songcän Gampo a otázka buddhismu v době jeho vlády 21. Král Thisong Deucän, stavba prvního kláštera v Samjä, příchod indických panditů 22.
Vláda krále Ralpačäna, překládání indických textů, král Darma Udumcän: apostata? 23. Rozpad tibetské říše a stoletá doba neznáma, počátek pozdějšího šíření buddhismu 24.
Okolnosti vzniku tradice sakja a kagjü, ňingma a bön 25. Mongolové v Tibetu 26.
Dalajlamové, tradice gelug