1.-4. Dějiny bádání o šamanech, historie a současnost používání pojmu „šaman“ a „médium“, nejčastější definice těchto pojmů, další pojmy užívané západní antropologií, nejčastější metody používané při zkoumání šamanů a médií 5.-6.
Přehled etnických dějin Centrální Asie 7.-9. Šamani u tunguzských etnik (Mandžuové, Šivejové) 10.-11. Mongolská šamanská tradice - historie a společný základ 12.-14 Chorčinové. 15.-16.
Bargové a další Mongolové Hulunbuiru 17. Burjati 18.
Daguři 19.Tuvinci 20-21. Rané zmínky o médiích v Tibetu 22-23.
Obecné charakteristiky tibetských médií 24. Případová studie z Amda: mnišské médium 25.
Případová studie z Amda: laické médium
Přednáška má za cíl na materiálu konkrétních případů náboženských tradic Centrální Asie, v nichž hrají důležitou roli prostředníci mezi světem lidí a světem božstev, demonstrovat hlavní společné a odlišné rysy daného jevu a iniciovat diskusi o teoretických otázkách. Úvodní hodiny jsou věnovány vymezení pojmů „šaman“, „médium“ a problematice používání souvisejících termínů západní antropologie a religionistiky, existujícím definicím jevu a dějinám bádání. Následně jsou rozebírány konkrétní případy šamanských tradic a tradic médií v Centrální Asii.
Pozornost je věnována epickým a rituálním textům, průběhu rituálů, termínům používaným v příslušných jazycích a interakce šamana nebo média se společností. V průběhu cyklu 3-4 přednášky jsou vyhrazeny pro hostující přednášející – odborníky na konkrétní oblasti.