Důraz je kladen zejména na přelomová a formativní období čínské literatury: starověk, transformace starověkého dědictví v období roztříštěnosti, doba Tang jako završení předchozího vývoje a zároveň počátek nové podoby literatury za Songů, literatura v podmínkách literátské kultury a kultury měst (dynastie Song, Yuan a Ming), nové tendence za dynastie Qing. Kurs je vsazen do souvislostí konstrukce discipliny v moderní době a jeho součástí je pohled na měnící se kánon čínské literatury v historické perspektivě i v perspektivě její recepce v Číně a na západě. Dějiny literatury jsou zde pojaty s důrazem na vznik a vývoj klíčových žánrů a forem a se zaměřením na nejvýraznější osobnosti. Přednášky dále zahrnují základní informace o historickém a kulturním kontextu, o společenských funkcích literatury a o jejích ideových souvislostech.
Doplňující informace k jednotlivým tematickým okruhům + čínská jména a pojmy: http://moodle.ff.cuni.cz/
Dvousemestrální cyklus přednášek povinný pro studenty bakalářského programu oboru sinologie a doporučený pro všechny zájemce o čínskou literaturu. Přednášky jsou koncipovány jako základní přehled vývoje čínské literatury od nejstarších dob až do poloviny 19. století.
Do cyklu jsou dle konkrétní situace zařazeny také přednášky hostujících profesorů domácích i zahraničních. Na konci zimního semestru studenti píší esej v rozsahu 10-15 stran na zadané téma.
Na konci letního semestru kurz uzavírá test a na něj navazující ústní zkouška. Součástí zkoušky je také znalost překladů děl čínské literatury do českého jazyka založená na samostatné četbě.