* Základní rozpis tematických okruhů probíraných v předmětu: 1. Problematika poznání náboženských představ rané Číny a jejich specifika 2.
Charakteristika pramenů k raným čínským náboženským představám 3.-4. Problematika "šamanismu" v rané Číně 5.
Náboženské představy čínského neolitu 6. Náboženství pozdní doby Shang (cca 13.-11. stol. př. n. l.) na základě nápisů na věštebných kostech: kult přírodních sil 7.
Náboženství pozdní doby Shang (cca 13.-11. stol. př. n. l.) na základě nápisů na věštebných kostech: kult předků 8. Náboženství pozdní doby Shang g (cca 13.-11. stol. př. n. l.) a shangská kultura 9.
Duchovní představy a rituál doby Západní Zhou (cca 11.-8. stol. př. n. l.) 10. Duchovní vývoj v době Chunqiu (8.-5. stol. př. n. l.) 11.
Náboženství doby Válčích států (5.-3. stol. př. n. l.): oficiální kulty 12. Náboženství doby Válčích států (5.-3. stol. př. n. l.): "lidové" náboženství
Přednáška na základě archeologických, a především písemných pramenů podá přehled vývoje náboženských představ na území Číny od počátku neolitu po sjednocení Číny prvními císařskými dynastiemi. Hlavní pozornost bude soustředěna na vývoj v okolí Žluté řeky, které od určité doby představovalo ústřední oblast vývoje čínské civilizace a kde je vývoj náboženských představ nejlépe zdokumentován. Úvodní části přednášky budou věnovány specifikům náboženského vývoje v rané Číně ve srovnání s jinými částmi Starého světa a v této souvislosti rozličným kontroverzním otázkám, především významu "šamanismu" v rané Číně.
Následně bude podán chronologický přehled vývoje náboženských představ v pojednávaném období, a to ve vztahu ke společenskému a politickému vývoji.