Rozpis jednotlivých předná šek
(POZOR! kurs není identický s kursem Světová poezie I, konaným v r. 2014, naopak na tento kurs volně navazuje, byť nepředpokládá předchůdné znalosti) 18. 2. Starověké Řecko (lyrika): Sylva Fischerová 25. 2. Starověký Řím (epika): Martin Bažil 4. 3. Staroanglická poezie (Béowulf): Jan Čermák 11. 3. Staroseverská poezie: Jiří Starý 18. 3. Středověká Čína (milostná poezie): Olga Lomová 25. 3. Francie (parnasisté): Jiří Pelán 1. 4. Německo (Goethe): Štěpán Zbytovský 8. 4. Francie (Mallarmé, Vrh kostek): Záviš Šuman 15. 4. Ruská poezie (Cvetajeva): Vladimír Svatoň 22. 4. Poezie Latinské Ameriky (Paz, Parra): Anna Housková 29. 4. Básníci amerického modernismu: Mariana Machová 6. 5. Americká Beat Generation (Ginsberg): Josef Rauvolf
Otevřený volitelný kurz určený pro všechny studenty FF UK. Cyklus chronologicky řazených přednášek věnovaný poezii v různých dobách a kulturách, který navazuje na podobně koncipovaný kurs Světová poezie, proběhnuvší v r. 2013/2014, byť s ním není v žádném ohledu identický (ani jedna z přednášek se neopakuje). Jednotlivé přednášky se v různé míře dotýkají otázek společenské role básníka a čtenáře, témat a forem poezie, její obraznosti, intertextových i literárněhistorických souvislostí. Jádrem každé přednášky je konkrétní ukázka (případně několik ukázek) a její rozbor. S ohledem na rozmanitost jazyků je třeba pracovat s překlady; originál bude ale také k dispozici.
Cílem je prohloubit povědomí studentů různých oborů o rozmanitosti poezie a způsobech její četby.
K získání kreditů (3 kredity): pravidelná účast na hodinách, esej v rozsahu 5 stran. Téma a sekundární literaturu je třeba předem konzultovat u zvoleného pedagoga.