Charles Explorer logo
🇨🇿

Čínská filosofie

Předmět na Filozofická fakulta |
ATJ100238V

Sylabus

Čínská filosofie Kateřina Gajdošová, Václav Valtr Semestrální kurz je zaměřený na obecný přehled o dějinách čínského myšlení od nejstarších dob po setkání se západním myšlením na konci císařství. Kurz v hrubých rysech nastiňuje základy a specifika čínského myšlení, jeho šíření, argumentace a pojmového aparátu. Nabízí také srovnání s evropskými myšlenkovými tradicemi a způsoby tázání. Zvláštní pozornost je věnována období Válčících států coby úhelnému kameni většiny následného vývoje. Kurz dále mapuje zásadní zvraty a proměny čínského myšlení a snaží se je začlenit do rámce kulturního a společenského vývoje čínských elit v průběhu staletí. Kurz je jako povinná přednáška určen studentům jednooborové sinologie a jako volitelný kurz je otevřen zájemcům ze všech oborů. Atestace: pravidelná účast na hodinách, ústní zkouška. ZS:

1.      Úvod do problematiky (počátek filosofického tázání, specifičnost dějin čínského myšlení, kategorizace, periodizace, povaha textů a jejich šíření, komentátorská tradice, filologie vs. filosofie) (Gajdošová, Valtr)

2.      Dějiny nejstaršího čínského myšlení – dynastie Shang a věštecké nápisy na kostech a želvích krunýřích (jiaguwen). Doklady myšlení za Západních Zhouů a období Letopisů (dochované texty (nápisy na bronzech: jinwen), otázky vladařské ctnosti, kult předků a jeho proměny, ritualismus) (Gajdošová)

3.      Úvod do myšlení Válčících států (společenské proměny, vzestup třídy shi 士, otázka škol, šíření textů a ediční praxe, autenticita předaných textů, vykopané texty, pojmový aparát Válčících států, zásadní pojmy čínské myšlenkové tradice a jejich možné proměny) (Valtr)

4.      Myšlenkové proudy v období Válčících států a jejich vliv (představení klíčových textů - Lunyu, Mengzi, Xunzi, kanonické texty) (Valtr)

5.      Anti-tradicionalistické myšlenkové proudy (Zhuangzi, Laozi, Hanfezi, okrajové texty) (Gajdošová)

6.      Kosmologické myšlení a Kniha proměn. Synkretické a encyklopedické projekty. Korelativní kosmologie dynastie Han. Politická role myšlení v rámci státní ideologie. (Gajdošová)

7.      Příchod buddhismu do Číny (základní buddhistické principy, dějiny buddhismu, šíření, rané čínské překlady) (Jiří Holba, Jan Vihan)

8.      Rozvoj buddhismu (sekty a školy, intelektuální rozvoj, Xuanzong, chan, perzekuce buddhismu za Wuzonga a úpadek) (Jiří Holba, Jan Vihan)

9.      Myšlení období roztříštěnosti (interakce buddhismu a taoismu, vývoj taoismu od Zhanguo po xuanxue, Wang Bi, Guo Xiang, konfuciánství v období roztříštěnosti) (Valtr)

10.  Obroda konfuciánství za Tangů a Songů – reakce na buddhismus, kosmologie a numerologie, synkretizmus, daoxue, Zhu Xi (Valtr)

11.  Myšlení dynastie Ming – Wang Yangming a „škola mysli“, vliv na Japonsko a Koreu (Valtr)

12.  Qingská ortodoxie a kritické myšlení – konzervativní proudy a kánon, Wang Fuzhi, filologie a kritické myšlení (Valtr)

13.  Radikální transformace světového názoru na konci císařství – setkání se západní tradici, recepce západního myšlení, změna paradigmatu na prahu moderní doby. (Lomová)

Anotace

Semestrální kurz je zaměřený na obecný přehled o dějinách čínského myšlení od nejstarších dob po setkání se západním myšlením na konci císařství. Kurz v hrubých rysech nastiňuje základy a specifika čínského myšlení, jeho šíření, argumentace a pojmového aparátu.

Nabízí také srovnání s evropskými myšlenkovými tradicemi a způsoby tázání. Zvláštní pozornost je věnována období Válčících států coby úhelnému kameni většiny následného vývoje.

Kurz dále mapuje zásadní zvraty a proměny čínského myšlení a snaží se je začlenit do rámce kulturního a společenského vývoje čínských elit v průběhu staletí. Kurz je jako povinná přednáška určen studentům jednooborové sinologie a jako volitelný kurz je otevřen zájemcům ze všech oborů.