áí1)Člověk jako biologická a sociální bytost. - Biologická determinace. Fyziologická homeostáza. Sociální determinace. Ekvilibrium. 2)Předmět sociální psychologie. - Vymezení předmětu, definice. Vztah k jiným vědním oborům. 3)Vznik a vývoj sociální psychologie. - Antropologické, psychologické a sociologické zdroje sociální psy- chologie. Etapy vývoje sociální psychologie. Sociálněpsychologické koncepce. 4)Socializace. - Proces sociálního učení. Socializační funkce rodiny a dalších kulturních mediátorů. Kulturní vzorce. Sociální normy. Sociální percepce. Atribuční procesy. Sociální interakce, afiliace. Vývoj sebekoncepce, sebesystém. 5)Sociální motivace. - Potřeby a motivy. Cíle činnosti. Hodnotové orientace. Zájmy. Motivace k činnosti, ¨ výkonu a sociální zařazenosti. 6)Konflikt a kooperace. - Charakteristika a kategorizace konfliktů. Frustrace. Deprivace. Stres. Obranné me- chanismy. Agrese. Prosociální chování. 7)Sociální role. - Struktura osobnosti a role. Společenská pozice. Status. Akceptace role. Vývoj obsahů rolí. Konflikty a role. Symboly role. 8)Postoje. - Koncepty postojů. Osobnost a postoje. Postoje a chování. Změny postojů. Předsudky a stereotypy.
Měření a ovlivňování postojů. Masová komunikace. 9)Sociální komunikace. - Struktura a formy komunikace. Jazyk. Funkce slov a významů. Denotace, konotace, sémantický diferenciál. Neverbální komunikace. Paralingvistika.
. 10)Sociální psychologie malých skupin. - Vymezení malé skupiny, klasifikace. Jedinec a skupina. Tlak sku- piny na jedince. Sociální facilitace. Konformita. Skupinové cíle, normy a vztahy. Vůdcovství. 11)Makrosociální jevy a procesy. - Psychologie masových jevů - davu. Základní pojmy, klasifikace. Jedinec v davu. Výkum hromadného chování.
Cílem přednášky ze sociální psychologie je seznámit posluchače s historií vědního oboru, se základními vědeckými koncepcemi (směry), základními sociálněpsychologickými jevy s odkazy do aplikovaných oblastí.