Charles Explorer logo
🇬🇧

The Genesis and Metamorphoses of the Czech Fairy Tales within the Slavic and World Context

Class at Faculty of Arts |
AUC500066

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

V sledování další proměny motivů, témat a syžetů pohádek se zaměříme  na tyto tematické okruhy:1. K. Dvořák. Nejstarší české pohádky, Soupis staročeských exempel.2. Gesta Romanorum. Příběhy římské. Ed. F. Šimek. Výběr některých pohádek se zřetelem k jejich pozdější modifikaci.

3. Rozbor studie Vl. Proppa Morfologie pohádky.4. Rámcová pohádka, její prototyp ve vyprávěních Šahrazádiných. Česká adaptace Josefa Pečírky. Tisíc a jedna noc. Praha,

1861.5. Rámcové pohádky českých autorů. V. Říha. O třech podivných tovaryších. P. Zedníček. Zima na vsi. E Bass.Na lodi za pohádkou.K. J. Erben. Vybrané báje a pověsti  národní jiných větví slovanských.6. J. Polívka Slovanské pohádky I. Úvod. Východoslovanské pohádky.7 J. Dolenský, A. Jirák. Kytice slovanských bájí.8. Ruské národní pohádky.9. K. J. Erben. České pohádky.10. J. Růžička. Slovanská mythologie.

11. Sudičky, Šotek, Hospodáříček, Skřítek, Rarášek Diblík, Bazilišek, Plivník, diví lidé, lesní panny, vodník, vodní panny, Světýlka, čert, můra v dílech F. Bartoše, K. J. Erbena, V. Krolmuse, P. Sobotky, Č. Zíbrta a dalších. Souhrnně sebral J. Košťál. Ze světa pohádek a bájí. Praha

1903.12. J. Tříška. Démoni v pověstech Orlických hor a Podorlicka.13.J. Košnář. Staropražské pověsti a legendy.14.V. Beneš Třebízský. Pohádky a pověsti.15. J. Malý. Národní pohádky.16. Vybraná díla české souvislé školní četby s poznámkami: J. Satranský. Pohádky a lidové povídky. Praha

1925.17. B. M. Kulda. Moravské národní pohádky, pověsti, obyčeje a pověry.

18. Zpracovávání lidových témat, motivů a syžetů v českých a slovenských pohádkách B.Němcové.20. Přístup J. Horáka k lidovým motivům v jeho Českých pohádkách.21. Národní pohádky a báje Josefa Kalenského.22. Smolný Petr. Lužickosrbské pohádky. Vypravuje Pawol Nedo.23. Srbské pohádky.

24. Pohádky severní noci. Skandinávské pohádky.Dále je vítán vlastní návrh světových pohádek a dalších českých autorů, včetně loutkářských adaptací pro ochotnická divadla. Tituly málo dostupných autorů zapůjčí vyučující.

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Geneze českých pohádek souvisí s vývojem pohádkového žánru jako mezinárodního mnohotvárného celku. V semináři budeme zkoumat nejstarší vrstvy české pohádkové tradice, jak je zachovala tradice exempel, která ovšem čerpala ze světového pohádkového motivického fondu, jak jej tradovala biblická a antická podání, s přihlédnutím k slovanskému a světovému kontextu.