Charles Explorer logo
🇨🇿

Literatura ukrajinské emigrace

Předmět na Filozofická fakulta |
AVES00322

Anotace

Seminář se zaměřuje na literární tvorbu ukrajinské emigrace působící ve 20. století v Československu, Polsku, Francii,

Německu (Mur), Spojených státech (NYG), Brazílii i dalších zemích, kde Ukrajinci nalezli útočiště. Zvláštní pozornost bude věnována ukrajinskému exilovému centru v meziválečném Československu, kde měli ukrajinští emigranti díky významné české pomoci možnost na určitou dobu vytvořit skutečnou vzdělávací a kulturní oázu. V této souvislosti se studenti seznámí s tvorbou tzv. pražské ukrajinské básnické školy; kontext literární zde bude rozšířen i o kapitolu o výtvarném umění (Ukrajinské studio výtvarného umění v Praze). Literatura ukrajinských emigrantů bude konfrontována a srovnávána s literární tvorbou na Ukrajině. V rámci kurzu budou detailně analyzována konkrétní díla s ohledem na nejnovější kritické interpretace. 1. Úvodní seminář - seznámení s programem semináře a doporučenou literaturou. 2. Vznik a peripetie ukrajinských emigračních vln (ekonomická a politická emigrace). 3. Ekonomická emigrace z Haliče na přelomu 19. a 20. století; odraz v literatuře (V. Stefanyk - "Kaminnyj chrest"). 4. Politická emigrace po porážce Ukrajinské lidové republiky (charakter a složení emigrantů, datace, souhrnné hodnocení). 5. Vlna emigrace směřující do Polska (kulturní život ve vojenských táborech; Kališ). 6. Ukrajinská emigrace v meziválečném Československu (vzdělávací instituce, nakladatelství, rozvoj výtvarného umění). 7. Pražská ukrajinská básnická škola (představitelé, společné znaky tvorby). 8. J. Malanjuk - nejvýznamnější představitel pražské školy ukrajinských básníků (ukázky ze sbírky Zemna madona);

O. Olžyč (výběr tvorby). 9. Tvorba O. Ljaturynské (poetická sbírka Knjaža emal) a O. Telihy (poetická sbírka Prapory ducha). 10. Literární a politická činnost I. Bahrjaného (analýza ukázek z románu Sad hetsymanskyj) . 11. Literární tvorba "New yorské skupiny" (B. Bojčuk, J. Tarnavskyj, B. Rubčak, P. Kylyna). 12. Básnické a prozaické dílo E. Andijevské (román Herostraty, výbor z poezie). 13. Prozaická tvorba V. Vovk ("kaleidoskopická" próza "Vitraži").

Základní studijní literatura:

Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů. Praha 2001.

Istorija ukrajins´koji literatury XX stolittja. Dončyk, V.H. (ed.). Kyjiv 1994.

ZILYNSKYJ, B.: Ukrajinci v Čechách a na Moravě. Praha 1995.

PAWLICZKO, L.: Ukraine and Ukrainians throughout the World. Toronto - Buffalo - London 1994.

Další odborná literatura:

MORÁVKOVÁ, A.: Děti stepní Hellady. Praha 2001.

Koordynaty. Bojčuk, B., Rubčak, B. (edd.). München 1969.

Poety "Nju-jorks´koji hrupy". Astafjev, O., Dnistrovyj, A. (edd.). Charkiv 2003.

ZASTAVNYJ, F.D.: Ukrajinska diaspora. Rozselennja ukrajinciv u zarubižnych krajinach. Lviv 1991.

NARIŽNYJ, S.: Ukrajins´ka emihracija. Kyjiv 1999.

TROŠČYNS´KYJ, V.P.: Mižvojenna ukrajins´ka emihracija v Jevropi jak istoryčne i social´no-polityčne javyšče. Kyjiv 1994.

PELENS´KA, O.: Ukrajins´kyj portret na tli Prahy. Ukrajins´ke mystec´ke seredovyšče v mižvojennij Čecho-Slovaččyni.

New-York-Praha 2005.