1. Předmět a zadání "linhvokrajinoznavstva", jeho status v systému filologických disciplín. Pojem kultury. Funkce jazyka a jejich vzájemné působení s funkcemi kultury. Nauka o lexikální sémantice a jejím významu v lexikografii.
2. Jazykové jednotky, které odrážejí geografické reálie Ukrajiny, její klimatické zvláštnosti, rostlinný a živočišný svět. Apelativní symboly, jejich funkce ve frazeologii a folklóru.
3. Administrativní členění Ukrajiny, politické, obchodní, ekonomické reálie, věda a vzdělání. Státní symbolika, její význam a historie vzniku.
4. Etnické a konfesní složení obyvatelstva Ukrajiny. Původ a současné fungování etnonym.
5. Základní etapy historie Ukrajiny ve slovech a výrazech.
6.-7. Odraz národních zvyků, pověr, tradic, náboženských rituálů (symbolika barev, čísel, představy o zrození a smrti, křest, svatba, pohřeb, svátky, vertep). Agrární kalendář.
8. Ukrajinské obydlí, vybavení. Symbolizace názvů předmětů.
9. Ukrajinská kuchyně. Symbolické významy národních jídel a nápojů a jejich použití v jazyce.
10. Oděv, jeho praktický, ochranný a symbolický význam.
11. Ukrajinské lidové umění a řemesla (folklór, hudba, tanec, výšivky, tkalcovství, malování kraslic, keramika, košíkářství, malířství).
12. Stereotyp chování Ukrajince jako jev kulturního prostoru a vyjádření národního charakteru. Duchovně-kulturní koncepce.
13. Významné osobnosti ukrajinské kultury. *Základní studijní literatura: Ivanyšyn, V., Radevyč,-Vynnyc´kyj, Ja.: Mova i nacija. Drohobyč
1994. Kononenko, V.: Ukrajins´ka linhvokul´turolohija. Navčal´nyj posibnyk dlja studentiv vyščych navčal´nych zakladiv. Kyjiv
2002. Kononenko, V.I.: Koncepty ukrajins´koho dyskursu. Kyjiv : Ivano-Frankivs´k
2002. Sluchaj, N.V.: Etnokoncepty ta mifolohija schidnych slov´jan v aspekti linhvokul´turolohiji. Kyjiv
2005.
Cíl kurzu: Výběrový kurz si klade za cíl prohloubit a rozšířit jazykovou a kulturní přípravu studentů a také systematizovat dosud získané představy o ukrajinském etniku a jeho jazyce. Zvláštní zřetel bude kladen na přírodní, geografické, historické a sociálně-ekonomické zvláštnosti daného regionu a způsoby, jimiž se odrazily v kultuře a v jazyce. Kurz se orientuje na objasnění existence kulturní sémantiky jazykových znaků, jež se formuje na základě vzájemného vztahu jazyka a kultury (z jedné strany je na jazyk nahlíženo jako na součást kultury; na druhé straně je jazyk vnímán jako základní prostředek přenosu informace kultury a jako způsob formování specifického obrazu světa Ukrajinců). Dále bude pozornost věnována získání informací o území, hospodářství, architektuře, složení obyvatelstva, významných osobnostech apod.; bude se věnovat studiu specifických jednotek ukrajinštiny, které získaly symbolický, obrazně-metaforický význam v kultuře a jsou zafixovány v ukrajinských tradicích, obyčejích a frazeologii.
Studenti si osvojí základní vědomosti o kultuře ukrajinského národa a jejích projevech v ukrajinském jazyce.
Atestace: ústní pohovor