Úvodní přednáška: Obsah pojmu "staroruské umění", role přijetí křesťanství pro vývoj ruské kultury, staroruské umění jako součást byzantské kultury 10.-15. století a kultury východoevropských států 16.-17. století. Druhy staroruského umění: církevní, světská a fortifikační architektura, nástěnná výzdoba (mozaika a freska), ikonopis, knižní miniatura. Terminologie. Periodizace staroruského umění.
Umění Kyjevské Rusi konce 10. - poloviny 11. století: Tradice kultury východoslovanských kmenů, přijetí křesťanství v roce 988, činnost knížete Vladimíra, architektura Kyjeva (Desátkový chrám katedrální kostel svaté Sofie, Zlatá brána). Novgorod (katedrála svaté Sofie, 1045-1050). Fresky Kyjeva a ikony Novgorodu.
Umění ruských zemí druhé poloviny 11. - 12. století: Rozpad Kyjevské Rusi a formování místních uměleckých škol. Chrámy jižního a jihozápadního Ruska. Malířství Kyjeva druhé poloviny 11. - začátku 12. století. Byzantská ikona Bohorodičky Vladimirské a její přinesení do Kyjeva, historický osud a význam pro ruskou kulturu.
Novgorodské umění 12. století: Kostel Zvěstování Panny Marie (1103), Nikolská katedrála (1113), Georgijevská katedrála (1119), katedrála Narození Bohorodičky (1117). Změny v architektuře druhé poloviny 12. století. Malířství Novgorodu (nástěnná výzdoba a ikonopis). Ateliér ikonopisce.
Ruské umění 13. století: Tatarsko-mongolský vpád ve 30. a 40. letech 13. století, boj Novgorodu a Pskova s křižáckými vojsky. Zesílení místních regionálních odlišností v kultuře. Kostel svatého Nikoly na Lipně v Novgorodě (1292), novgorodský ikonopis, pskovský ikonopis.
Umění Novgorodu 14. století: Experimentální pokusy v architektuře první poloviny 14. století (kostel Spasitele na Kovalevě a kostel Zesnutí Bohorodičky na Volotovém poli), rozkvět architektury druhé poloviny 14. století (Kostel Teodora Stratilata na Ručju a kostel Proměnění Páně na Iljině ilici). Fresky (Theofanes Řek) a ikonopis.
Umění Moskvy a ruských zemí 14. - 15. století: Architektura Pskova a její charakteristické rysy. Výzdoba Uspenské katedrály ve Vladimiru. Ekonomický vzestup, stavba Uspenské katedrály v Moskevském Kremlu, ikonopis Moskvy. Andrej Rublev a jeho umělecká škola. Dionisij a jeho umělecká škola.
Ruské umění doby pozdního středověku. 16. - 17. století: Chrám Vasilije Blaženého, stanová architektura a její vývoj, kostele a kláštery, vznik složitých kompozic ikon.
Ruská umělecká kultura 17. století: Výzdoba Uspenské katedrály Moskevského Kremlu, jiné chrámy Moskevského Kremlu, umělci Zbrojnice Moskevského Kremlu. Simon Ušakov a jeho žáci. Fresky Jaroslavli a Kostromy.
Ruský klášter 17. století: Architektura, výzdoba, umělecké dílny, každodenní život a svátky. Význam kláštera jako kulturního centra.
Malířství 17. století: Fjodor Zubov, Semen Spiridonov, Ivan Saltanov. Parsuna. Zrození portrétní malby v ruském umění.
Užitkové umění 17. století: Život carské, bojarské a rolnické rodiny v Rusku a její ceremoniály, svátky a všední den. Předměty užitkového umění, jež tomuto životu sloužily (výzdoba pokojů, oděvy, nádobí, hračky atd.).
Závěr: Místo staroruského umění v kultuře pravoslavných států byzantské a postbyzantské doby. Příprava na závěrečný test. Rozbor otázek.
Anotace kursu: Cílem kursu je poskytnout studentům stručný celkový přehled o vývoji staroruského církevního umění a architektury v historickém období od 10. do 17. století. Kurs seznámí studenty se základní terminologií v této oblasti a s celou řadou nejvýznamnějších památek staroruského umění a architektury.
Kurs umožní studentům pochopit proces kulturněhistorického vývoje Ruska a naučí přistupovat k kunsthistorickým informacím tvůrčím způsobem. Všechny přednášky bude doprovázet bohatý ilustrativní materiál.