Program kursu mezi uměním, náboženstvím a vědou (ruská filosofie počátku 20. století)
Solovjov a ti další (paradigma náboženské filosofie) pravoslavná teodicea (P. A. Florenskij, S. N. Bulgakov) ve šlépějích Dostojevského - existencialismus před existencialismem (V. V. Rozanov, L. I. Šestov) po Kantovi - Kant (ruské novokantovství v zápase s filosofickými přežitky) marxismus mezi eschatologií a nihilismem (G. V. Plechanov, A. A. Bogdanov, A. Lunačarskij) filosofický parník a exil ruské filosofie do Evropy (N. A. Berďajev) ruská filosofie ve Francii ruská filosofie v Německu ruští myslitelé v Masarykově Československu (I. I. Lapšin, B. N. Jakovenko, S. I. Gessen, D. Čyževskij) patriarcha ruské filosofie v Českých zemích a na Slovensku (N. O. Losskij)
Ruské myšlení bylo kdysi pro střední a západní Evropu velkou neznámou, dnes se naopak stává středem zájmu. Po Dostojevském, Tolstém, Solovjovovi a Berďajevovi se do našeho prostoru dostávají další a další postavy ruského myšlení.
S mnohými se vyrovnáváme, jiní nás inspirují, nacházíme v nich exotičnost i blízkost zároveň. Kurs hodlá představit základní postavy a motivy ruské filosofie první poloviny 20. století, tedy období, kdy byla již etablována ve svých hlavních proudech, působily v ní osobnosti jak ruské moderny, tak moderní filosofové meziválečného období.
Tématem kursu bude ruská náboženská filosofie, novokantovství, existencialismus a další myšlenkové proudy 20. století. Zvláštním tématem bude ruská emigrace, se zaměřením na emigraci v Československu.