1. Přednáška (26.2.2015): Abeceda, transliterace Hübschmann-Meillet Sloveso "být" v přítomném čase a imperfektu Osobn í zájmena Slovní zásoba, příklady, cvičení.
2. Přednáška (12.3.2015): Přivlastňovací zájmena, množné číslo Indikativ v přítomném čase, zápory sloves Akuzativ, konkordance přídavných jmen Slovní zásoba, příklady, cvičení.
3. Přednáška (26.3.2015): Určité, neurčité a ukazovací členy Ukazovací a osobní zájmena a jejích skloňování Indikativní imperfektum Předložky I Slovní zásoba, příklady, cvičení.
4. Přednáška (9.4.2015): Podstatná jména pomnožná Předložky II (i, aŕ, c‘ a dativum) Aorist a jeho morfologie Slovní zásoba, příklady, cvičení. Rekapitulace kurzu I.
5. Přednáška (23.4.2015): Skloňování podstatných jmen typů o, i, u, a, an, i-a a o-a Předložky III (ǝnd a ǝst, i), idiomy Budoucí čas Slovní zásoba, příklady, cvičení
6. Přednáška (7.5.2015): Příčestí minulé: morfologie, skloňování a využití Subjekt věty a příčestí minulé, subjekt v genitivu Příklady Rekapitulace kurzu II.
Popis kurzu "Úvod ke staroarménštině" na FF UK
Haig Utidjian
Staroarménština (východoarménsky grabar, západoarménsky krapar) je nejen základem obou hlavních dialektů novoarménštiny, nýbrž též překrásným klasickým jazykem, v němž byla napsána téměř veškerá arménská literatura od 5. století až do poloviny 19. století, včetně krásné poezie sv. Řehoře z Nareku. Staroarménština navíc stále zůstává "živým jazykem", neboť je využívána při všech arménských bohoslužbách a obřadech. Náš kurz poskytuje základy staroarménštiny v širším významu - tedy nikoliv pouze "klasické" verze staroarménštiny z 5. století. Následující plán je provizorní, neboť bude přizpůsoben zkušenostem studentů: znalost novoarménštiny nebo starořečtiny jsou výhodou, nikoliv však nutností. Kurz bude obohacen cvičeními a příklady, které budou čerpány z arménské Bible a Hymnáře, liturgických textů, ale také např. z roztomilých hádanek sv. Řehoře Omilostněného a z komických bajek Vardana Aygekci‘ho. Téma bude vždy doplněno informacemi o příslušném kulturním pozadí.
Kurz kombinuje dvě nejmodernější metody arcibiskupa Aznaworeana (1986-2005) a archimandrity Kodjaniana (2010). Studenti mohou rovněž využívat klasické učebnice Schrödera (Amsterdam 1711) nebo Lorda Byrona (Benátky 1873), které jsou snadno dostupné z internetu, nebo knihu profesora Thomsona (An Introduction to Classical Armenian, New York 1975, 1989, 1993). Přednášky jsou však zcela soběstačné a všechny potřebné materiály budou poskytnuty při výuce.
Kurz se skládá ze šesti čtyřhodinových přednášek, konajících se každý druhý čtvrtek od 15.50 do 19.05 hod. na Ústavu východoevropských studií na FF UK v Praze, počínaje od 26.2.2015.