Sylabus:
1. Úvod do problematiky. První státy (Polocké knížectví a jiné). Jejich význam pro státnost a spory v historiografii.
2. Velkoknížectví litevské: „zlaté období" běloruských dějin a jeho interpretace. Čí dědictví? Spor běloruských a litevských historiků. Renesance ve Velkoknížectví: náboženství, kultura, sociální rozvoj.
3. Rzeczpospolita mnoha národů: rozvoj a krize.
4. Běloruské země v Ruské říši: socio-hospodářský rozvoj, modernizace, asimilace a rusifikace. Národní obrození a Naše Niva.
5. Pokus o alternativní státnost: Běloruská lidová republika.
6. Cesta k národu za sovětských podmínek: Běloruská sovětská socialistická republika.
7. "Národní podle formy, socialistická podle obsahu": N árodní identita pro nový národ: principy, složky a specifika v procesu formování moderního národa.
8. Poválečné Bělorusko a doba Chruščovovská (1954–1964).
9. Rozvinutý socialismus a stagnace: Leonid Brežněv a Piotr Mašeraŭ.
10. Společenské a politické otřesy sovětského systému (1982–1990).
11. Nová státnost a nová národní emancipace: specifika
90. let v Bělorusku.
12. Za vlády jednoho prezidenta: 2002-2021
13. Bělorusko: Výhledy do současnosti
Cílem kurzu je poskytnout ucelenou představu o dějinném rozvoji Běloruska od starších dob do současnosti. Hlavní důraz se přitom bude kladen na moderní, nové a nejnovější dějiny a současný historický, politický a kulturní rozvoj Běloruska.
Celý výklad bude zařazený do širších souvislostí (např. post-sovětské transformace apod.) s přesahem do dnešní doby. V průběhu přednášek se rovněž pokusíme odpovědět na otázku jaká je běloruská národní identita, proč běloruština není dominantním jazykem většiny obyvatelstva v běloruském státě, v čem spočívá zvláštnost sovětského případu formování národu apod.