1) Komu patří Kyjevská Rus? Historický konflikt Ruska a Ukrajiny.
2) Od Perejaslavu po Ševčenka: konfrontace která trvá staletí.
3) Ukrajinský Lidová Republika: první pokus o nezávislost.
4) Sovětský svaz a Ukrajina: dvojitá identita.
5) Ukrajina v meziválečném období: Hladomor a Popravené obrození.
6) Druhá světová válka: ukrajinští nacionalisté v boji proti všem.
7) Tání: mezi liberalizací a represemi: šedesátníci.
8) Brežněvová stagnace a ukrajinské lidskoprávní hnutí.
9) Pád impéria: 1991 a nezávislá Ukrajina.
10) Postsovětské období: napjatá spolupráce.
11) Revoluce na Majdanu.
12) Anexe Krymu a začátek války.
13) 2022: ruský pokus o okupaci Ukrajiny.
14) Perspektivy rusko-ukrajinských vztahů.
Daný kurz se zaměřuje na dějiny rusko-ukrajinských vztahů z hlediska koloniálních studií. V průběhu výuky bude detailně zmapována dynamika vývoje rusko-ukrajinské konfrontace v průběhu dvou staletí. Jednotlivé přednášky jsou v ěnovány klíčovým obdobím a etapám ukrajinského oponování ruskému koloniálnímu vlivu: národní obrození 19. století; období Ukrajinské lidové republiky; národní hnutí v meziválečném období; ukrajinské disidentské hnutí v druhé polovině 20. století. Zvláštní důraz je kladen na současné události rusko-ukrajinské války. Rusko-ukrajinské vztahy budou v průběhu přednášek analyzovány v širším kulturním, politickém a sociálním kontextu.
Požadavky ke zkoušce: předložit seznam přečtené literatury (5 odborných monografií + 5 odborných článků), která zohlední alespoň 3 různá témata kurzu – na základě literatury zvolí zkoušející téma, z něhož bude student vyzkoušen.
Požadavky k zápočtu: předložit seznam přečtené literatury (3 odborné monografie + 2 odborné články), která zohlední alespoň 2 různá témata kurzu - na základě literatury zvolí zkoušející téma, z něhož bude student vyzkoušen.