1. Zopakování si základních tezí o genezi baltských jazyků, zdrojů k historickému zkoumání lotyštiny. 3. Baltské kmeny a baltské jazyky, jejich dokumentace a zdroje. Lotyšské dialekty v kontextu baltských kmenů. 4. Synchronní a diachronní morfologie lotyštiny. 5. Synchronní a diachronní fonetika lotyštiny. 6. Vybrané historické morfologické změny v lotyštině. 7. Vybrané historické morfologické změny v lotyštině. 8. Vybrané historické morfologické změny v lotyštině. 9. Vybrané historické morfologické změny v lotyštině. 10. Vybrané historické morfologické změny v lotyštině. 11. Vybrané historické fonologické změny v lotyštině. 12. Vybrané historické fonologické změny v lotyštině. 13. Opakování.
Kurz si klade za cíl zejména prohloubit již nabyté schopnosti studentů číst lotyšské texty lingvistické povahy. V návaznosti na předchozí předmět „Čtení lotyšských lingvistických textů – gramatika“ uchopuje témata týkající se především vývoje pohledu na lotyšskou gramatiku a prostřednictvím studia vědeckých článků sleduje vybraná témata z dějin pohledu na lotyšské gramatické jevy a nástroje ke zkoumání gramatiky.
Prostřednictvím četby vybraných publikací a výkladu by si měli studenti osvojit lotyšskou jazykovědnou terminologii pojící se v prvé řadě k morfologii. Předpokládá se již pokročilejší úroveň lotyštiny.
K udělení zápočtu je třeba aktivní participace při hodině, plnění zadaných úkolů a vypracování referátu na zadané téma.