Charles Explorer logo
🇬🇧

Basic Problems of Contemporary Post-Colonialism II.

Class at Faculty of Arts |
AVN100158

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

21. 2. – Dekolonizace muzeí v ČR. Mgr.

Ondřej Crhák (Náprstkovo muzeum) 28. 2. – Workshop k pramenům českého kolonialismu. Mgr.

Ondřej Crhák (Náprstkovo muzeum) 7. 3. – Dějiny orientalistiky. Josef Ženka (Ústav blízkovýchodních studií FF UK) 14. 3. – Arménská genocida v postkoloniální perspektivě.

Mgr. Marek Jandák (Ústav soudobých dějin AV ČR) 21. 3. – Českoslovenští experti ve Třetím světě.

Mgr. Jakub Mazanec (Ústav světových dějin FF UK) 28. 3. – Barbaři a nájezdníci: stereotypy raného středověku.  Jakub Izdný (Ústav českých dějin FF UK) 4. 4. –  Bude upřesněno. 11. 4.  – Bosna a postkolonialismus.  PhDr.

Ondřej Žíla, Ph.D. (Institut mezinárodních studií FSV UK) 18. 4.  – Koloniální války. Mgr.

Michal Cáp (Vojenský historický ústav) 25. 4. – Lidské ostatky v muzeích. Markéta Křížová (Středisko ibero-amerických studií FF UK) 2. 5. – Komentovaná prohlídka výstavy E.

Holub. Tomáš Winter (Ústav dějin umění AV ČR) 9.5 – Jak dekolonizovat dekolonizaci.

Vjera Borozan (Akademie výtvarných umění)

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět je koncipován jako spolupráce mezi Náprstkovým muzeem, Filozofickou fakultou UK a Akademií výtvarných umění. Cílem přednášek je reagovat na aktuální debatu okolo tzv. dekolonizace týkající se oblasti humanitních oborů a muzejního prostředí.

Post-koloniální debata, která se objevila již během 80. let minulého století, s sebou přináší řadu nových pohledů a metodologických konceptů a často vede k rozsáhlé interdisciplinaritě. V českém prostředí je tato problematika dosud marginálně probíraným předmětem.

V současnosti se začínají diskutovat problémy spojené s eurocentrickým problém na dějiny a způsob prezentace dalších kultur v naší společnosti. Důležitým tématem se v neposlední řadě stává podíl českých zemí na kolonialismu a přístup české společnosti k této problematice.

Výuka předmětu bude probíhat jednou týdně ve formou tematicky zaměřených přednášek, které budou odpovídat profilu přednášejícího, což zajistí názorovou diverzitu a interdisciplinární pojetí. Přednášky se budou týkat postkoloniální problematiky uchopené skrze historii, hmotnou kulturu a umění, muzeologii a politologii.