Předmět studentům poskytne konkrétní informace o specifikách spisové služby v oblasti orgánů veřejné správy.
Důraz bude kladen na provázanost spisové služby s informačními systémy veřejné správy, ve smyslu zajištění správného oběhu dokumentů a informací, jak v rámci těchto informačních systémů, tak v rámci elektronického systému spisové služby. Předmět se bude zabývat i otázkou elektronických úložišť dat (optimální technologické
řešení, bezpečnost uchování dat). Nedílnou součástí předmětu bude problematika právní validity dokumentů a dat, uchovávaných v informačních systémech. Předm ět zohlední i tématama „smart cities“, „smart administration“ v rámci celkové problematiky e-Governmentu.
Národní standard pro elektronické systémy spisové služby, Věstník Ministerstva vnitra č. 101/2010 www.mvcr.cz/clanek/vestnik-ministerstva-vnitra-vestnik-ministerstva-vnitra.aspx
Metodické postupy pro přípravu na datové schránky a konverzi dokumentů pro jednotlivé uživatele (občan, podnikající fyzická osoba, právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku, kraj, malá obec, obec s rozšířenou působností, střední obec, územně členěné statutární město) najdete na www.datoveschranky.info/
Postup při vyřizování písemnosti orgánem veřejné moci v souvislosti s datovými schránkami, konverzí dokumentů a elektronickou spisovou službou (http://www.mvcr.cz/clanek/postup-pri-vyrizovani-pisemnostiorganem-verejne- moci-v-souvislosti-s-datovymi-schrankami-konverzi-dokumentu-a-elektronickou-spisovousluzbou. aspxwww.mvcr.cz/clanek/datove-schranky-a-cinnost-spravnich-organu-871401.aspx )
Best practice Jak vyřizovat elektronickou poštu, Ministerstvo informatiky ČR – na stránkách www.mvcr.cz v sekci eGovernment, elektronický podpis (www.mvcr.cz/clanek/pravidla-pro-vyrizovani-elektronickeposty.aspx)
I. BITTNER, – O. ONDŘEJKOVÁ – K. SMUTNÁ . – V. ŠTROBLÍK. : Spisová a archivní služba ve státní správě, samosprávě a v podnikatelské sféře, Praha 1998
I. BITTNER - D. BOSÁKOVÁ - O. KUNTOVÁ - M. MATOUŠOVÁ - L. NEZDAROVÁ - R. ŠEVČÍK - A. ŠTROBLÍKOVÁ,
Spisová a archivní služba ve státní správě a samosprávě a v podnikatelské sféře, Linde Praha, a. s., 3. vydání,
Praha 2005
O. KUNTOVÁ – M. KUNT, Správa dokumentů v praxi: spisové služby a účetnictví, Ostrava 2002
Petr BUDIŠ, Elektronický podpis a jeho aplikace v praxi. Olomouc 2008.
Jiří CEJPEK, Informace, komunikace a myšlení. Úvod do informační vědy. 2. vyd., Praha 2005.
Libor DOSTÁLEK – Marta VOHNOUTOVÁ, Velký průvodce infrastrukturou PKI a technologií elektronického podpisu. Dotisk 1. vyd., Brno 2007 ISO 15489 Information and documentation – Records management.
D. HENDRYCH a kol.: Správní právo – obecná část, Praha 2009
P. KÖNIG – L-LACINA – J. PŘENOSIL, Učebnice evropské integrace, Brno: Barrister&Principal 2007.
Michael BUCKLAND, What is a „digital document“? [online]. Document Numérique, 1998, Vol. 2, No. 2, s. 221–230
[cit. 2009-01-17], dostupný na WWW: .
Eva JEŘÁBKOVÁ, Proměny pojmu dokument, informační pramen a informační zdroj. Bakalářská práce na ÚISK
FF, UK, Praha 2008.
Vít LIDINSKÝ a kol., eGovernment bezpečně. Praha 2012.
Oskar MACEK – Michal WANNER, Co je pravé a autentické? K problému autenticity a integrity dokumentů v digitální podobě. Archivní časopis, 2004, roč. 54, č. 1, s. 21–29.
Oskar MACEK – Michal WANNER, Emulace nebo migrace aneb Jak dlouhodobě ukládat dokumenty v digitální podobě. AČ, 2003, roč. 53, č. 2, s. 65-74.
Pavel MATES – Vladimír SMEJKAL, E-government v českém právu. Praha 2006.
Linda SCHAMBER, What Is a Document? Rethinking the Concept in Uneasy Times. Journal of the American
Society for Information Science, 1996, Vol. 47, No. 9, s. 669–671.
Filip VOJTÁŠEK, Dlouhodobá archivace digitálních dokumentů. Ikaros [online], 2000, roč. 4, č. 10 [cit. 2009-03-02], dostupný na WWW: . Archivní příručka, Praha 1965
LAPÁČEK, j. Jak na datovou schránku a elektronickou komunikaci s úřady. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2012.
MACKOVÁ, A., ŠTĚDROŃ, B. Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů s komentářem, včetně souvisejících zákonů a prováděcích předpisů. 1. vyd. Praha: Wolters Kluwer ČR, a.s., 2009.
MARCHAL, S., PROKEŠ, J., ŠTĚDROŇ, B., VANÍČEK, Z. Právní aspekty eGovernmentu v České republice. 900. publikace. Praha: Linde, 2011.
MATES, P., SMEJKAL, V. E-government v České republice. 2.podstatně přepracované a rozšířené vyd. Praha:
Leges, s.r.o., 2012.
SMEJKAL, V. Datové schránky v právním řádu ČR. Zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů s komentářem. 1. vyd. Praha: ABF, a.s., 2009.
ŠTĚDROŇ, B. Open Source software ve veřejné správě a soukromém sektoru. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2009.
ŠPAČEK, D. eGovernment: cíle, trendy a přístupy k jeho hodnocení. 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2012.
LOUDA,T., GROSPIČ, J., VOSTRÁ, L. (eds.), Modernizace veřejné správy. Plzeň: Aleš Čeněk, 2006.
Sbírka zákonů a Sbírka mezinárodních smluv. Ministerstvo vnitra České republiky. [cit. 25. října 2015]. Dostupný na
World Wide Web: