Veřejné finance a jejich podoba poutají i v současné České republice zájem odborníků i širší veřejnosti o problematiku daní a poplatků. Diskuze na tato témata zejména v odborných kruzích, včetně zainteresované administrativy, by měla mít metodologický a problémově širší záběr. V souvislosti s tím se nabízí potřeba nahlédnout na daně a poplatky jako na historický fenomén a v minulosti se snažit najít poučení a příp. inspiraci.
Daně a poplatky jsou fenoménem primárně ekonomickým, jehož zakotvení probíhá v juristické oblasti.
Současná finanční věda vnímá daně jako většinou periodické platby, které stát, případně jiný veřejný subjekt vybírá, aniž by za ně poskytoval přímou protihodnotu. Naproti tomu poplatky jsou jednorázové ekvivalentní platby, převážně vázané na určitou činnost orgánů veřejné moci. V takové podobě jsou daně a poplatky novověkým fiskálním institutem, jehož zárodky jsou spatřovány ve středověkých regálech. Historický pohled pak umožňuje sledovat tuto látku komplexněji a v delším časovém záběru. Kromě klasických daní (ve starších dobách příznačně nazývaných berně) a poplatků v moderní podobě je nezbytné sledovat i další formy plnění, jež státní moc vyžaduje od svých obyvatel. Jejich škála je široká, společné pak mají to, že zatěžují obyvatelstvo, jsou právně regulovány a státní mocí vynucovány.
Studenti budou ve výuce seznámeni s českými reáliemi od počátku přemyslovského státu s logickým akcentem na moderní dobu, a to až do závěru 20. století. Těmto výkladům budou předcházet kapitoly, jež předmětu dodají širší komparativní ráz, počínaje starověkými civilizacemi, zejména inspirativní Římskou říší
(přitom opomenuty nebudou ani desátky a další církevní dávky).
Formou výuky bude přednáška koncipovaná v rozsahu dvou hodin v jednom semestru zakončená atestací v podobě písemné či ústní zkoušky.
Josef Drachovský, Přehled finančního hospodářství v rakouském státu, Praha1918;
Josef Drachovský, Přehled finančního hospodářství v Československé republice, Praha 1928;
Kamil Krofta Začátek české berně, Český časopis historický XXXVI, 1930;
Ludmila Kubátová, K otázkám ústřední a české zemské finanční správy, Sborník archivních prací XXV, 1975;
Otto Placht, České daně 1517-1762, Praha 1924-25.