1. Úvod do ruské fonetiky a fonologie (základy).
2. Základní morfologické a morfematické pojmy. Morfematická a slovotvorná analýza. Slovotvorba ruštiny a češtiny z hlediska systémových shod a rozdílů.
3. Sloveso. Systém slovesných tvarů a gramatické kategorie sloves.
4. Sloveso. Kategorie vidu, rodu a způsobu.
5. Neurčité slovesné tvary.
6. Transpozice gramatických tvarů a druhotné funkce gramatických kategorií sloves. Funkční rozdíly mezi jazyky v oblasti existence a šíře použití transpozic.
7. Substantivní paradigmatika ruštiny a češtiny. Kategorie životnosti.
8. Substantiva. Kategorie pádu, rodu a čísla.
9. Paradigmatika adjektiv. Funkční odlišnosti v použití adjektiv.
10. Adjektiva. Stupňování adjektiv. Jmenné tvary adjektiv.
11. Zájmena.
12. Č íslovky.
Předmět představuje úvod do fonetického, fonologického a především morfologického (tvaroslovného) systému dnešní spisovné ruštiny. Cílem kurzu je vytvořit komplexní přehled strukturních rozdílů gramatických systémů současné ruštiny a češtiny.
Značná pozornost je pak věnována konkrétním aspektům mezijazykové asymetrie, jejich vlivu na způsob výběru a použití jazykových prostředků při výstavbě konkrétního textu a otázkám, spojeným s interferencí mezi blízce příbuznými jazyky. Kurz je zaměřen na zlepšení celkové orientace studentů v morfologické a fonologické problematice, a to jak z hlediska funkčního, tak z hlediska zasazení konkrétních jazykových jevů do celistvého gramatického systému.