Seznámení s literaturou a prameny. Periodizace dějin východní Evropy. Proces formování kyjevského státu. Proměny rané kyjevské společnosti, přijetí křesťanství a zrod domácí kultury.
Rozpad Kyjevské Rusi. Pokles významu Kyjeva jako politického centra; dezintegrační procesy v oblasti severovýchodní Rusi (11. - počátek 13. století).
Velký tatarský vpád. Důsledky a projevy tatarské nadvlády nad Ruskem. Vznik nových mocenských center a zápas o hegemonii nad severovýchodní Rusí. Soupeření Moskvy a Tveru. Vzestup Moskevského knížectví. Vývoj ruské církve ve středověku.
Proces sjednocování ruských zemí kolem Moskvy. Proměny společnosti moskevského státu v době vlády Ivana III. a Vasilije III. (1462-1533).
Vláda Ivana IV. (1533-1584). Přijetí carského titulu. Období reforem a opričnina. Boj proti tatarským chanátům. Pokus o expanzi do Pobaltí (Livonská válka).
Haličsko-volyňský stát mezi Východem a Západem a jeho místo v ukrajinském historickém vědomí.
Vznik litevského státu a jeho vývoj do konce 14. století. Expanze Polska v prostoru východní Evropy. Vznik polsko-litevského soustátí.
Běloruské a ukrajinské země pod vládou Litvy a Polska. Formování ukrajinského kozáctva. Povstání Chmelnického. Vznik ukrajinského kozáckého státu.
Vývoj levobřežní Ukrajiny v rámci moskevského státu, postupné oklešťování ukrajinské autonomie. Dějiny pravobřežní Ukrajiny od druhé poloviny 17. století do trojího dělení Polska.
"Období zmatků" po smrti Ivana IV. (1584-1613). Stabilizace moskevského státu za vlády prvních Romanovců (1613-1682).
Zrod Ruského impéria - doba Petra I. v ruských dějinách (1682-1725). Petrovské reformy. Zahraniční politika petrovského Ruska - Severní válka.
Období palácových převratů po smrti Petra I. (1725-1762). Sedmiletá válka a účast Ruska v ní.
Etnická, sociální a ekonomická situace ukrajinských zemí a Pobaltí pod vládou Ruského impéria do konce 18. století.
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky středověkých a raně novověkých dějin východoevropského areálu s důrazem na oblast dnešního Ruska a Ukrajiny. Posluchači budou seznámeni se základní literaturou k tématu, a to jak sekundární, tak i primární, a budou jim zprostředkovány tradiční i moderní pohledy na historický vývoj východní Evropy, jeho specifika a souvislost s vývojem evropským.
Vedle politických dějin bude sledován vývoj společnosti a proměny etnické mapy východní Evropy. Do programu přednášky bude rovněž zahrnuta problematika vztahu mezi státem a církví.
Zohledněny budou specifické postavení východní Evropy mezi Evropou a Asií, odlišnosti jednotlivých součástí regionu i různé kulturní a politické faktory ovlivňující jejich vývoj.