Charles Explorer logo
🇨🇿

Jazykový seminář z areálového jazyka II (ukrajinština)

Předmět na Filozofická fakulta |
AVS100026

Sylabus

1) Ohraničenost popisných (taxonomických) modelů.

2) Syntagma jako model slovního spojení. Věta x výpověď. Věta a propozice.

3) Syntaktické vztahy v slovních spojeních, formální prostředky vyjádření syntaktických vztahů. Shoda (kongruence), rekce (valence slov), přimykání. Teorie větných členů.

4) Komunikační a referenční aspekty syntaxe. Komunikační organizace výpovědi. Typy výpovědi podle komunikativního záměru. Teorie aktuálního členění (téma a réma).

5) Způsoby prezentace syntaktické struktury. Typy podmětu a přísudku v současné ukrajinštině. Klasifikace vedlejších větných členů (povrchová a hloubková struktura).

6) Typologie a klasifikace jednoduchých vět, jednoduchých vět rozvitých.

7) Strukturně semantická klasifikace souvětí podřadných.

8) Souvětí souřadná.

9) Přechodné typy mezi parataxí a hypotaxí.

10) Složité souvětné celky.

11) Způsoby a prostředky organizace vět v textu.

12) Lexikální a sémantická struktura slova.

13)Vztahy uvnitř lexikálního systému.

Anotace

Seminář navazuje na teoretický kurs syntaxe a lexikologie současné ukrajinštiny. Cílem semináře je systémové osvojení syntaktických jevů a prohloubení jazykových kompetencí s ohledem na skutečnost, že v současné době existují různé syntaktické školy a směry, jež pracují s různými typy syntaktických pojmů. Syntaxemy, slovní spojení, jednoduché věty, souvětí, větné celky (text) jsou nahlíženy jako určité typy, modely, jež se dají strukturovat v rámci konkrétních větných rozborů a analýzy souvětných celků. Velká pozornost je věnována strukturaci semantického obsahu lexikální jednotky

(zejména slovesu), a jeho širokým valenčním schopnostem.