Charles Explorer logo
🇨🇿

Základní etapy historického vývoje východní Evropy 19. století

Předmět na Filozofická fakulta |
AVS100027

Sylabus

* Dějiny Ruského impéria 19. století vyučující: doc. PhDr.

František Stellner, Ph.D. hodinová dotace: 2/- Témata jednotlivých přednášek 1. Ruské impérium (základní etapy vývoje v 18. století) 2.

Hodnocení vlády Kateřiny Veliké 3. Přelom 18. a 19. století - Pavel I. 4.

Alexandr I. a vlastenecká válka 5. Děkabristé 6. "Kolos na hliněných nohou" - éra Mikuláše I. 7.

Rusko jako garant konservativismu a monarchismu v Evropě (1814-1853) 8. Krymská válka a reformy Alexandra II. 9.

Hospodářský vývoj v 19. století 10. Ruská klasická literatura jako odraz společenských a politických dějů 11.

Vláda Alexandra III. a vývoj občanské společnosti 12. Počínající krize impéria za Mikuláše II. 13.

Kolokvium * Sociokulturní vývoj ukrajinské jazykové oblasti 19. století vyučující: Marek Příhoda hodinová dotace: 6x2/- 1. Oklešťování autonomie ukrajinských území pod vládou Ruska v 18. století; důsledky carské politiky na kulturní vývoj ukrajinských zemí; důsledky expanze Ruska a připojení nových oblastí na ukrajinský kulturní a sociální vývoj; kolonizace jihu Ukrajiny. 2.

Kulturní a sociální situace ukrajinského území na prahu národního obrození; reformy osvíceného absolutismu na západní Ukrajině a jejich dopad na historický vývoj oblasti. 3. Politické a kulturní aktivity na západní Ukrajině v první polovině 19. století; sociální stratifikace obyvatelstva západní Ukrajiny; vývoj školství na západní Ukrajině; rok 1848 a jeho důsledky pro kulturní a sociální vývoj západní Ukrajiny. 4.

Politika Ruska na ukrajinském území v první polovině 19. století. 5. Ukrajinské země pod vládou Ruska v druhé polovině 19. století; zrušení nevolnictví; kulturní a sociální vývoj ukrajinského území pod vládou Ruského impéria druhé poloviny 19. století. 6.

Národně-emancipační procesy a aktivity na západní Ukrajině v druhé polovině 19. století; kulturní, sociální vývoj a jazyková situace Bukoviny a Podkarpatské Rusi v 19. století. * Sociokulturní dějiny Ruska 19. století vyučující: PhDr. Stanislav Tumis, M.A., Ph.D. 1.

Rusko v předvečer francouzské revoluce: západoevropské a "ruské" tradice v kulturním a společenském vývoji 2. Děti roku 1812: ruský společenský a kulturní vývoj v první polovině 19. století 3.

Na cestě k modernitě a avantgardě: ruský společenský a kulturní vývoj ve druhé polovině 19. století 4. Ruský venkov - kulturní a společenské aspekty 5.

Postavení neruských menšin v Ruském impériu a zrození nacionalismu (do bolševické revoluce) - Židé, muslimské části impéria 6. Náboženství carského Ruska - klíčová role pravoslavné církve; postavení dalších náboženství, církví a náboženských společenství. * Sociokulturní vývoj litevské a lotyšské jazykové oblasti 19. století vyučující: PhDr.

Stanislav Tumis, M.A., Ph.D. hodinová dotace: 2/- 1) Evropa po Francouzské revoluci a Napoleonských válkách I (1789-1848) - politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v západní Evropě 2) Evropa po Francouzské revoluci a Napoleonských válkách II (1789-1848) - politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy ve východní Evropě 3) Pobaltí od počátku 19. století do revolucí r. 1848 4) Politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v Evropě od revolučního roku 1848 do počátku sedmdesátých let - nacionalismus, liberalismus, národní probuzení; rozdíly Západ-Východ (srovnání); Pobaltí 5) Litevské národní obrození 6) Lotyšské národní obrození 7) Estonské národní obrození 8) Finské národní obrození 9) Politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v Evropě od sedmdesátých let do první světové války - pobaltský kontext 10) Postavení židovské populace v ruském impériu (v Pobaltí) 11) Rusifikační politika carských vlád od osmdesátých let a revoluce v Pobaltí 12) Počátky moderního umění v Pobaltí

Anotace

Dějiny Ruského impéria 19. století vyučující: doc. PhDr. František Stellner, Ph.D. hodinová dotace: 2/-

Semestrální přednášku pro bakalářské studium Semináře východoevropská studia Ústavu slavistických a východoevropských studií součást předmětu "Základní etapy historického vývoje východní Evropy 19. století" lze též absolvovat jako samostatnou specializační přednášku. Věnuje se ruským politickým dějinám v 19. století. Poskytne základní přehled o politickém, hospodářském a kulturním vývoji a seznámí s výsledky současného výzkumu daného fenoménu. Ústní přednáška bude doplněna dílčími diskusemi, bude využíván dataprojektor (počítačová prezentace, ukázky z dokumentárních filmů, naučné CD-ROMY, internet apod.) a studenti budou seznámeni s historickými encyklopediemi, časopisy a vybranými odbornými publikacemi.

Sociokulturní vývoj ukrajinské jazykové oblasti 19. století vyučující: PhDr. Marek Příhoda, Ph.D. hodinová dotace: 6x2/-

Cílem kurzu je podat studentům přehled o historických proměnách ukrajinského jazykového prostoru od konce 18. století do konce 19. století s důrazem na jeho kulturní a sociální vývoj. Posluchači budou seznámeni se základní sekundární literaturou, kritickým vydáním pramenů i různými přístupy k dějinám Ukrajiny. Ukrajinské kulturní a sociální dějiny daného období budou interpretovány v kontextu vývoje východoevropského areálu i západní Evropy; reflektovány budou odlišnosti jednotlivých částí teritoria dnešní Ukrajiny.

Sociokulturní vývoj litevské a lotyšské jazykové oblasti 19. století vyučující: PhDr. Stanislav Tumis, M.A., Ph.D. hodinová dotace: 2/-

Cílem tohoto přednáškového cyklu je seznámit posluchače s klíčovými vývojovými tendencemi v Pobaltí v období tzv. dlouhého 19. století. Kurz se soustřeďuje zejména na politický, společenský, hospodářský a kulturní život se zvláštním důrazem na národně emancipační proces Pobaltí, který byl brzděn a tlumen zájmy imperiálního Ruska. Velká pozornost je věnována také dopadům "revolučních" myšlenek, jež tento region ovlivňovaly od počátků francouzské revoluce a jež měly velký vliv na proměny pobaltské společnosti. Od druhé poloviny 19. století měly v Pobaltí velký ohlas také názory marxistických myslitelů, jež budou v kurzu podrobně analyzovány. Ačkoli je kurz ve své základní struktuře programován chronologicky, nevyhýbá se ani tematickým vsuvkám, různým komparacím a geografickám a chronologickým přesahům. Kulturní, společenské, politické a hospodářské dějiny Pobaltí budou zkoumány v úzkém smyslu v kontextu dějin pobaltského regionu a Ruska a v širším smyslu v kontextu moderních evropských dějin.