Dějiny politického myšlení východní Evropy od středověku do první poloviny 19. stoletípřednášející: Marek Příhodahodinová dotace: 6x2/-
Úvodní přednáška - seznámení s programem kurzu a doporučenou studijní literaturou; časové a tematické vymezení předmětu studia; periodizace dějin politického a filozofického myšlení východní Evropy a stručná charakteristika základních etap.
Myšlenkový svět středověkého autora. Reflexe historie v písemnictví staré Rusi.
Hlavní duchovní proudy předpetrovské Rusi; pokusy o reformu církve; tematizace vztahu světské a církevní moci.
Politické a filozofické myšlení doby Petra I. a rodícího se ruského impéria 18. století.
Proces formování moderních národů a fenomén národního obrození v komparativní perspektivě; zrod národních hnutí a formulace jejich programových cílů v ukrajinském, litevském a lotyšském prostředí.
Vliv osvícenství v Rusku; reflexe tzv. evropeizace Ruska v literatuře; zrod novodobé ruské historiografie.
Dějiny politického a filozofického myšlení východní Evropy od romantismu po počátek 20. století přednášející: Hanuš Nyklhodinová dotace: 7x2/-
Slavjanofilství
Varianty ruského západnictví
Panslavismus a teorie kulturně-historických typů
Peripetie ruského utopicko-sociálního myšlení - anarchismus, nihilismus
Narodnictví a tolstojovství
Marxismus - varianty a modifikace na prostoru východní a jihovýchodní Evropy
Meziválečná emigrace a její myšlení - od filosofického parníku do Prahy
Předmět, který má formu přednášky, rozvíjí a prohlubuje kurz literatur a dějin východoevropského prostoru. V první části předmětu budou posluchači seznámeni se základními etapami, hlavními proudy i reprezentanty politického a filozofického myšlení východní Evropy od vzniku písemnictví do 18. století, které je charakterizováno vlivem klasicismu a osvícenských myšlenek.
Zvláštní přednáškový okruh bude věnován počátku procesu národního obrození v litevském, lotyšském a ukrajinském prostředí v širších regionálních i evropských souvislostech. V další části se přednáška zaměří na nejvýznamnější myšlenkové proudy ve východní Evropě 19. a 20. století.
Počínaje slavjanofilstvím a západnictvím tyto koncepce ovlivňovaly jak spekulativní myšlení domácí, tak i postupně se konstituující další východoevropské země. Jejich vliv se projevil i v dějinách dvacátého století (panslavismus, marxismus, eurasijství); bude zdůrazněn i jejich vliv na současnou politickou diskusi a kulturu ve východoevropských zemích.
Vzhledem k povaze politického a filozofického diskurzu východní Evropy budou představeny koncepty stojící na pomezí filozofie dějin, kulturologie a sociální filozofie a zároveň bude zdůrazn ěno jejich těsné sepětí se soudobou literaturou a kulturním životem regionu. Po absolvování předmětu bude student obeznámen s bázovými pojmy a koncepty specifickými pro tento region a dokáže je srovnávat s analogickými jevy v ostatních částech Evropy.