1) Evropa po Francouzské revoluci a Napoleonských válkách I (1789-1848) - politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v západní Evropě 2) Evropa po Francouzské revoluci a Napoleonských válkách II (1789-1848) - politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy ve východní Evropě 3) Pobaltí od počátku 19. století do revolucí r. 1848 4) Politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v Evropě od revolučního roku 1848 do počátku sedmdesátých let - nacionalismus, liberalismus, národní probuzení; rozdíly Západ-Východ (srovnání); Pobaltí 5) Litevské národní obrození 6) Lotyšské národní obrození 7) Estonské národní obrození 8) Finské národní obrození 9) Politické, ekonomické, sociální, kulturní a myšlenkové procesy v Evropě od sedmdesátých let do první světové války - pobaltský kontext 10) Postavení židovské populace v ruském impériu (v Pobaltí) 11) Rusifikační politika carských vlád od osmdesátých let a revoluce v Pobaltí 12) Počátky moderního umění v Pobaltí
Cílem tohoto přednáškového cyklu je seznámit posluchače s klíčovými vývojovými tendencemi v Pobaltí v období tzv. dlouhého 19. století. Kurz se soustřeďuje zejména na politický, společenský, hospodářský a kulturní život se zvláštním důrazem na národně emancipační proces Pobaltí, který byl brzděn a tlumen zájmy imperiálního Ruska.
Velká pozornost je věnována také dopadům "revolučních" myšlenek, jež tento region ovlivňovaly od počátků francouzské revoluce a jež měly velký vliv na proměny pobaltské společnosti. Od druhé poloviny 19. století měly v Pobaltí velký ohlas také názory marxistických myslitelů, jež budou v kurzu podrobně analyzovány.
Ačkoli je kurz ve své základní struktuře programován chronologicky, nevyhýbá se ani tematickým vsuvkám, různým komparacím a geografickám a chronologickým přesahům. Kulturní, společenské, politické a hospodářské dějiny Pobaltí budou zkoumány v úzkém smyslu v kontextu dějin pobaltského regionu a Ruska a v širším smyslu v kontextu moderních evropských dějin.