Charles Explorer logo
🇨🇿

Synchronní struktura areálového jazyka II (ukrajinština)

Předmět na Filozofická fakulta |
AVS200016

Sylabus

1. Typy syntaktických jednotek, elementární a neelementární syntaktické jednotky, typy sémanticko-syntaktických vztahů.

2. Syntaktické jednotky jako jednotky jazyka a promluvy, vztah syntaxe, lexiky a morfologie.

3. Slovní spojení (syntaktické dvojice) jako nekomunikativní syntaktická jednotka, typy syntaktických vztahů v podřadných a souřadných slovních spojeních, sémanticko-syntaktické vztahy ve slovních spojeních.

4. Věta, hlavní specifika věty jako maximální syntaktické jednotky, věta x výpověď, modálnost a citovost sdělení, kladné x záporné věty, komunikační syntax (základní pojmy teorie aktuálního členění).

5. Typy a charakteristika hlavních a vedlejších větných členů, současné přístupy při klasifikaci vedlejších větných členů (subjekto-objektové determinanty x determinanty příslovečné).

6. Dvoučlenná a jednočlenná věta, klasifikace a specifika jednočlenných vět v současné ukrajinštině, ekvivalenty věty.

7. Formálně-syntaktická typologie jednoduché věty, věta jednoduchá s polopredikativními útvary, podstata denotativní, logicko-sémantické a jazykově-sémantické úrovně sémantiky věty.

8. Typologie souvětí (hypotaxe x parataxe), přechodné typy mezi hypotaxí a parataxí, text a jeho komponenty.

9. Slovo jako základní jednotka lexikálního systému. Lexikální význam slova a sémantická struktura slova (jednoznačnost, polysémie, homonymie). Paradigmatické a syntagmatické vztahy lexikálních jednotek. Hypero-hyponomie, synonymie a antonymie.

10. Slovní zásoba ukrajinštiny s ohledem na její původ. Obecně slovanské, ukrajinské lexikální jednotky a lexika cizího původu. Současné tendence vývoje slovní zásoby ukrajinského národního jazyka.

11. Rozvrstvení lexikálního fondu ukrajinštiny: spisovné a nespisovné prvky.

12. Aktivní a pasivní slovní zásoba, faktory vedoucí k aktivaci pasivní slovní zásoby.

13. Stylová diferenciace slovní zásoby. Stylisticky neutrální a stylisticky příznakové lexikální prostředky.

Anotace

Cílem přednášky je osvětlení základních teoretických otázek týkajících se kategoriální charakteristiky slovního spojení, jednoduché věty a souvětí v rámci textu. Prezentována budou hlavní specifika věty jako maximální syntaktické jednotky s důrazem na diferenciaci věty a výpovědi.

Tradiční a novodobé pojetí syntaktické větné struktury bude reflektováno při strukturalizaci větných členů a jejich sémanticko-syntaktických funkcí. Kurz je výučovan distančně na platformě ZOOM.