1. Historická sociolingvistika a interpretace dějin východoslovanských jazyků 2. Východní Slované a přijetí písma (do 11. stol.) 3. Vytvoření funkčních variet/stylů na Rusi (do 13. stol.) 4. Tzv. Druhý jihoslovanský vliv a jeho následky (14.-15. stol.) 5. Jazyk Moskevské Rusi (do poloviny 17. stol.) 6. Jazyky východních Slovanů v Polsko-litevské unii (do poloviny 17. stol.) 7. Funkční expanze církevní slovanštiny (pol. 17. stol. - pol. 18. stol.) 8. Hledání podoby literární ruštiny (18. stol.) 9. Literární ruština a jazyková politika Ruského impéria (19. stol. - 1917) 10. Emancipace a rozvoj ukrajinštiny a běloruštiny (kon. 18. stol. - zač. 20. stol.) 11. Podoba a role ruštiny v Sovětském svaze (1917 - 80. léta 20. stol.) 12. Východoslovanské jazyky v postsovětském prostoru (od 80. let 20. stol.)
Cílem kurzu je seznámit posluchače se základními etapami historie psaných východoslovanských jazyků v kontextu kulturního a historického vývoje východoevropského regionu. Pozornost se soustředí na charakter psaného jazyka na Rusi ve staré době, vztah církevní slovanštiny a vernakulárního jazyka, na okolnosti vzniku moderní spisovné ruštiny, ukrajinštiny a běloruštiny a jejich nářeční pozadí.
Přednášky budou doplňovány četbou vybraných textů, ilustrujících jak jednotlivé etapy vývoje východoslovanských jazyků, tak její stylové rozvrstvení a žánrové bohatství (letopisy, církevněslovanské texty, texty světského a právního charakteru, obchodní a jednací listiny, listiny na březové kůře).