1. Základní údaje o ukrajinštině jako o jazyku slovanském, resp. středovém v kontextu východo-západoslovanských jazyků. Ukrajinská abeceda. Poslech textu v ukrajinštině. Fonetický systém ukrajinštiny. Slabika. Přízvuk. Závislost výslovnosti ukrajinských samohlásek na přízvuku. Osobní zájmena. Kladná a záporná forma slovesa být v ukrajinštině. Typy doplňovacích otázek.
2. Střídání samohlásek v ukrajinštině. Časování modálních sloves мати, хотіти, могти. Význam rodu substaniv. Nominativ sg. substantiv, adjektiv, číslovky один. Shoda podle významu rodu. Výslovnost souhlásek. Souhlásky znělé a neznělé. Tvrdé a měkké souhlásky. Souhláska л. Způsoby označení měkkosti. Konjugace sloves їсти, дати v přítomném čase.
3. Asimilace souhlásek. Výslovnost znělých souhlásek na konci slova. Zájmena demonstrativní той, та, те. Konjugace sloves жити, читати v přítomném čase. Výslovnost г а ґ. Výslovnost souhlásek před i/и. Výslovnost skupin souhlásek. Příslovce na -o, -e.
4. Výslovnost souhlásek дж, дз. Formy minulého času slovesбути, мати, хотіти, могти, їсти, дати, жити, читати. Primární předložky v ukrajinštině. Výslovnost předložek s následujícími slovy. Souhláskové alternace. Zájmena přivlastňovací мій, твій, свій. Shoda se jmény. Práce s větnými modely.
5. Ukrajinsko - české hláskové paralely. Poslechová cvičení. Hlavní a vedlejší přízvuk v ukrajinštině. Intonace. Vokalizace předložek. Kladné a záporné otázky a odpovědi. Výslovnost slov cizího původu.
6. Základy ukrajinského pravopisu. Psaní nepřízvučných е/u. Formy sloves budoucího času. Slovesa pohybu. Psaní předpon.
7. Psaní měkkého znaku a apostrofu, výslovnost slov s těmito ortogramémy. Velké písmeno. Čtení básniček. Zájmena наш, наша, наше. Psaní і/и. Psaní cizích slov. Záporná částice не se jmény, příslovci a slovesy.
8. Seznámení, představování. Jméno, jméno po otci a příjmení v ukrajinštině. Typy příjmení mužských a ženských. Oslovení. Základní etiketní pravidla. Pozdravy. Jaký jsem a jak vypadám. Základní slovní zásoba. Adjektiva protikladného významu. Diktát.
9. Rodina. Příbuzenské vztahy. Lingvoreálie. Familiární podoba ukrajinských jmen. Rod, číslo a pád substantiv v ukrajinštině. Tvrdý měkký typ deklinace. Substantiva
1. deklinačního typu: tvrdý vzor. Hlásková střídání. Přítomný čas sloves na - ати, - увати. Spojky і, й, та.
10. Bydlení. Můj pokoj. Slovesa жити/мешкати. Předložky prostorového významu. Základní barvy. Syntagmatika názvů barev v ukrajinštině. Rozměrná adjektiva.
11. Deklinace substantiv
1. typu deklinace (měkký vzor). Přivlastňovací zájmena. Předložkové vazby v ukrajinštině. Příslovce s prostorovým významem. Opozita.
12. Dům a domácnost. Lingvoreálie. Slovesa купувати, нести, брати. Deklinace adjektiv tvrdého a měkkého typu (новий, літній).Základní a řadové číslovky 1 -
100. Deklinace řadových číslovek.
13. Opakovací cvičení.
Kurs si klade za cíl seznámit posluchače se základními informacemi o ukrajinštině a o národu, pro něhož je tento jazyk národní (etnicko-národní). Foneticko-ortografická část obsahuje základy fonetického a grafického systému ukrajinštiny, základy normativn í výslovnosti (s důrazem na faktory vedoucí k značně rozkolísané výslovnostní normě) a pravopisu, intonace a slovosledu.
Do tematické části jsou zařazena tato témata: Seznamování a představování; Příbuzenské vztahy; Rodina; Bydlení aj. Gramatická složka předpokládá postupné osvojování základních deklinačních a konjugačních typů.