Část vyučovaná H. Nyklem:
Část doc. H. Nykla bude v akademickém roce 2022/2023 odučena blokově. Termín blokové výuky bude včas oznámen.
České země a Rusko - nástin vzájemných kulturních a historických vazeb
Ruská otázka u české politické a kulturní reprezentace 19. století
T. G. Masaryk a Rusko
Česko-ruské literární styky: recepce ruské literatury v "dlouhém" 19. století
Česká emigrace v ruské říši
Česko-ruské náboženské vztahy
Část vyučovaná T. Chlaňovou
Úvod (vymezení předmětu zájmu kurzu, doporučená literatura ke studiu, podmínky k vykonání atestace); Nástin plánovaných témat; První projevy česko-ukrajinských styků (vzájemné vztahy mezi Kyjevskou Rusí a Velkomoravským knížectvím; vzájemné styky v husitském období; Pylyp Orlyk; čeští bratři a Ukrajina...);
Styky českých a ukrajinských obrozenců (vztah ukrajinského a českého obrození; zájem českých obrozenců o kulturní a politické snahy haličských Ukrajinců; zájem českých obrozenců o ukrajinský folklor; postoj české inteligence k ukrajinským emancipačním snahám)
Karel Havlíček Borovský a ukrajinská otázka; politická spolupráce Čechů a Ukrajinců v roce 1848; účast Ukrajinců na říšském sněmu v Kroměříži; autorita českých obrozenců v ukrajinském prostředí…); Česko-ukrajinské vztahy na přelomu 19. a 20. století; osobnost Ivana Franka (Ivan Franko a Karel Havlíček Borovský; Frankův zájem o Rukopisy; Franko a česká moderna; Frankovy studie o Janu Kollárovi; autorita Ivana Franka v českém prostředí).
České osídlení na východní Ukrajině; Volyňští Češi (historická perspektiva); Dokument: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10490914163-volynsti/21356226463¨; http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10802175125-moje-soukroma-valka/414235100011009-exodus/titulky. Český vliv na Bukovině – činnost Josefa Hlávky v Černovicích (rezidence metropolity v Černovicích; chrám arménské církve v Černovicích…).
Část vyučovaná P. Štollem:
Dějiny ochranovského hnutí v Livonsku
Přínos ochranovského hnutí lotyšské kultuře
Inspirace českým národním obrozením v Lotyšsku.
Vybrané kapitoly česko-litevských vztahů.
Cílem kursu je představit základní kapitoly z dějin česko-ruských, česko-ukrajinských, česko-lotyšských a česko-litevských kulturních a politických styků od středověku do konce 19. století.