1. Národnostní situace Ruska v předromanovské éře 2.
Národnostní situace Ruska od nástupu Romanovců do Petra I. Velikého 3.
Carská národnostní politika v 18. a 19. století 4. Ruská imperiální ideologie a přístup k neruským národům 5.
Ukrajinci a Poláci v rámci Ruské říše 6. Židé a islámské národy v ruském impériu 7. Ruské (sovětské) impérium v prvních letech existence - geografické, etnické a jazykové vymezení, nacionalismus a bolševická ideologie, migrace 8.
Vznik Sovětského svazu a národnostní politika bolševické vlády ve 20. letech 9. Národnostní otázka a nacionalismu v éře industrializace, kolektivizace, velkého teroru a etnických čistek (30. léta); druhá světová válka 10.
Národnostní otázka v SSSR po druhé světové válce (do nástupu Michaila Gorbačeva) 11. Rozpad Sovětského svazu a národnostní politika Ruska po roce 1991 12.
Sovětská imperiální ideologie a nacionální ideologie neruských národů v rámci SSSR
Cílem předmětu je představit základní etapy a koncepty, které ovlivnily národně formativní procesy ve východní Evropě. Kurs začne stručným přehledem národnostní situace Ruska v předromanovské, respektive předpetrovské éře a "nacionálním" potenciálem neruských národů.
Národně formativní procesy ve východní Evropě byly nicméně ovlivněny především ruskou expanzí od počátku 18. století a značná část nacionálních ideologií, které zasáhly tento prostor, má své kořeny v 19. století. "Univerzalistické" ideje (marxismus, panslavismus apod.) byly konfrontovány s koncepty "národními" a dějiny 20. století byly do značné míry výrazem tohoto střetu. Posluchači budou seznámeni s obsahem a vývojem těchto konceptů, zároveň budou vedeni k jejich konfrontaci a kritické reflexi.
Národně-formativní procesy nehledě na zdánlivý klid probíhaly i během existence SSSR, o to více vystoupily na povrch po roce 1991. Došlo k jejich velice intenzivním projevům ve všech zemích bývalého SSSR, a proto bude zmapování nedávného vývoje, současného stavu a budoucích perspektiv logickým vyústěním přednáškového kursu.