Východní Evropa středověku a raného novověku v mezinárodních vztazích; Kyjevská Rus a její sousedé.
Vznik a expanze litevského státu.
Zahraniční politika moskevského státu; vztahy k Tatarům a Litvě; počátky kontaktů se Západem.
Vnější politika Ivana IV. Vasiljeviče; polská a švédská intervence v období Smuty; ukrajinská otázka v 17. století a Moskva.
Vznik Ruského impéria (Rusko jako velmoc, vliv západní a střední Evropy).
Polská otázka v mezinárodní politice 18. a 19. století (saská éra, dělení Polska, severní dvory a rozdělené Polsko, reakce velmocí na polská povstání); počátek východní politiky (expanze za Kateřiny II. a Alexandra I.).
Sylabus přednášek dr. Tumise: 7. Zahraniční politika Ruska v éře palácových převratů 8. Zahraniční politika za Kateřiny Veliké 9. Rusko a Napoleonské války 10. Zahraniční politika Ruska od konce napoleoských válek do Krymské války 11. Zahraniční politika za vlády Alexandra II. 12. Zahraniční politika Ruska za vlády posledních dvou carů
Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními problémy mezinárodních vztahů od středověku do konce 19. století. Důraz bude kladen na otázky zahraniční politiky Ruského impéria, problematiku zániku polského státu a vývoje východní otázky. Vedle politických dějin se bude věnovat i hospodářským dějinám a tzv. kulturnímu transferu. Studenti budou seznámeni se základními odbornými pracemi, vydáním pramenů k dějinám mezinárodních vztahů a výsledky nejnovějšího vědeckého výzkumu.
První blok přednášek (vyučující: Marek Příhoda) se bude v letním semestru akademického roku 2020/2021 konat distanční formou podle platného rozvhu přes aplikaci Skype; studentům bude před každou přednáškou rozeslán odkaz.