Doktorandský seminář si student zapisuje každý semestr během celého studia. Seminář probíhá formou týmové seminární práce se všemi doktorandy (v denním studiu povinně). Základní formou je prezentace vlastní badatelské práce doktorandů formou vystoupení s diskusí o doktorandských projektech. Doktorandi prezentují celkový záměr, konkrétní zpracované téma, závěrečné zobecnění projektu apod. za přítomnosti svého školitele. Cílem je otevřít diskusi o tématu v širším srovnávacím kontextu, umožnit inspiraci z jiných metodických přístupů a z jiných slovanských filologií. V rámci doktorandského semináře vedoucí semináře vhodně sestavuje program tak, aby všichni studenti byli konfrontováni s maximálním rozsahem a členitostí oboru slovanské filologie.
Příprava na vystoupení na doktorandském semináři se realizuje formou pravidelných individuálních konzultací posluchače se školitelem. Školitel odborně a metodicky vede doktoranda při zpracování tématu disertační práce, poskytuje mu odborné rady a konzultace a dohlíží na jeho studium a průběžnou práci na disertační práci tak, aby dodržel harmonogram studia stanovený individuálním studijním plánem. Vystoupení doktoranda je typicky přítomen jeho školitel. Doktorand bude v průběhu svého studia veden k pravidelnému odevzdávání již zpracovaných částí/kapitol disertační práce v rámci společné seminární práce. Nejpozději na konci druhého ročníku studia doktorand prezentuje rozpracované teze disertační práce.
Tematické okruhy studentských prezentací: prezentace disertačního projektu; prezentace postupu práce na disertaci následovaná diskusí a připomínkami; prezentace komentované rešerše prezentace rozpracovaných tezí (typicky na společném workshopu); kritická reflexe textů napsaných doktorandy (publikačních a konferenčních příspěvků); prezentace grantových projektů; nácvik prezentací pro mezinárodní konference s následnou diskusí a připomínkami; prezentace zpracovaných témat k SDZK a diskuse nad nimi; nácvik na obhajobu disertace; sdílení zkušeností a výměnu názorů doktorandů, např. reference o zkušenostech ze studijních cest, stáží a konferencí, diskuze nad novou literaturou či jinými akademickými událostmi.
Seminář probíhá formou pravidelných setkání během semestru 1 x za 14 dní a formou blokové výuky na výjezdních seminářích nebo workshopech. Program semináře se v jednotlivých semestrech zveřejňuje na stránkách FF UK a jeho jednání jsou veřejná.