Charles Explorer logo
🇨🇿

Židovské motivy a antisemitismus v české literatuře II

Předmět na Filozofická fakulta |
AZS500101

Sylabus

Kurz se zabývá dosud málo zpracovávaným tématem, totiž obrazy Židů v novodobé české literatuře od středověku po současnost. Židé jako jiné a nábožensky odlišné etnikum byli v české společnosti vnímáni někdy se sympatiemi, ale častěji s nedůvěrou nebo s antisemitismem (který v 19. století nahradil starší antijudaismus). Rozdílné byly i reakce spisovatelů a publicistů s židovskými předky: někteří usilovali o asimilaci s českým prostředím (českožidovské hnutí), jiní se hlásili k německé kultuře; od začátku 20. století se objevil sionismus a později ojediněle návrat k ortodoxnímu judaismu a chasidismus (Jiří Mordechaj Langer). Specifickým tématem české literatury je zobrazení tradičního způsobu života Židů na Podkarpatsku (Ivan Olbracht) a pronásledování Židů během nacistické okupace (holokaust). Antisemitské knihy byly vydávány za okupace, později jen sporadicky (Alexej Pludek).  

Navrhovaná témata:

Židé v Olbrachtových podkarpatských prózách (Golet v údolí)

Jiří Mordechaj Langer a jeho Devět bran

Antisemitské publikace za první republiky a za okupace (Alois Kříž: Co víte o o Židech?;Fr. Komurka: Co řekli naši velikáni o Židech; Jan Rys Rozsévač: Hilsneriáda a TGM; Karel Rélink: Židovské zrcadlo)

Divadlo v terezínském ghettu

Jiří Weil a jeho román Život s hvězdou

Ladislav Fuks: Pan Theodor Mundstock

Sedmiramenný svícen Josefa Škvoreckého

Arnošt Lustig: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Alexej Pludek: Vabank

Viktor Fischl: Dvorní šašci

Osvětimská kapitola v Topolově románu Sestra

Anotace

Dvousemestrový kurz, letní semestr časově naváže na ZS a bude se zabývat českými díly s tématy židovství od Ivana Olbrachta po Jáchyma Topola.