Přednášky: Obsah předmětu léka řská mikrobiologie, morfologie a fyziologie bakterií, genetika bakterií, interakce bakteriální a hostitelské buňky, viry a hostitelská bunka, viry a hostitelský organismus. Priony.
Mikrobiální osídlení lidského těla. Antiinfekční imunita.
Základy mykologie. Základy parazitologie.
Antibiotika a chemoterapeutika, racionální terapie ATB. Vyšetřovací metody klinické mikrobiologie.
Nosokomiální infekce. Sterilizace a desinfekce. Praktická cvičení (týdenní blok): Mikroskopické vyšetření v bakteriologii, mykologii a parazitologii.
Nativní, fixovaný a barvení preparát. Barvící techniky.
Aerobní a anaerobní kultivace bakterií (kultivační média, bakteriální kultury, morfologie kolonií). Identifikace bakterií (API, Pliva Staphytest, Streptotest, Enterotest).
Průkaz toxinů. Stanovení citlivosti na antibiotika (diskový difusní test, MIC, MBC, E-testy).
Kultivace kvasinek a plísní, GT-test. Serologické reakce (aglutinace, precipitace, imunodifuse, imunofluorescence, ELISA, imunoblot).
Molekulárně biologické techniky detekce infekčního agens (PCR, hybridisace). Odběr a transport vzorků, odběrové soupravy. Před začátkem praktických cvičení Mikrobiologie 2 (příští semestr) se bude psát vstupní test, ve kterém budou prověřeny znalosti získané na praktických cvičeních a přednáškách
Poskytuje základní informace z obecné mikrobiologie, speciální lékařské mikrobiologie, virologie a parasitologie. Seznamuje s nejdůležitějšími lidskými patogeny, s jejich vlastnostmi, se základy patogenese příslušných onemocnění, se základy jejich diagnostiky,se základy imunizace,se základy antibiotické, antivirové a antiparasitární terapie.Formou praktické výuky poskytne základní dovednosti bakteriologického vyšetření vybraných klinických materiálů, seznámí s metodami odběru vybraných klinických materiálů, se strategií identifikace bakterií a strategií antibiotické terapie.