Nemoci z povolání, seznam nemocí z povolání, legislativa. Nejčastější nemoci z povolání v ČR, povinnosti lékaře při podezření na nemoc z povolání, hlášení nemocí z povolání a sociálně-právní důsledky. Ohrožení nemocí z povolání.
Pracovně lékařská preventivní péče a podpora zdraví. Monitorování expozice noxám v pracovním prostředí, biologické expoziční testy. Preventivní prohlídky u osob pracujících v riziku. Pracovní anamnéza.
První pomoc při akutních intoxikacích. Antidota při intoxikacích.
Intoxikace:
· kyanovodíkem a kyanidy, oxidem uhelnatým, methemoglobinizujícími látkami
· houbami
· organickými rozpouštědly (benzen, toluen, trichloretylén, perchlóretylén, tetrachlórmetan, chloroform, benzín, etylalkohol, metylalkohol, etylénglykol)
· léky (benzodiazepiny, morfin, tricyklická antidepresiva, paracetamol)
· kovy (olovo, rtuť)
· pesticidy (organofosfáty, karbamáty, rodenticidy)
· rekreačními psychoaktivními látkami (stimulanty, empatogeny/entaktogeny, psychedeliky, delirianty, disociativy, aj.).
Profesionální nemoci respiračního traktu:
· alergická profesionální onemocnění (alergické rinitidy, astma bronchiale, alergické kožní nemoci)
· profesionální intersticiální fibrózy (azbestóza, exogenní alergická alveolitida)
· silikóza a uhlokopská pneumokonióza, svářečská plíce
· onemocnění z azbestu (nenádorová a nádorová onemocnění)
· poškození dýchacích cest a plic dráždivými látkami
Profesionální kožní onemocnění.
Profesionální poškození CNS a periferních nervů (toxické, z přetěžování, z vibrací).
Onemocnění z fyzikálních faktorů: hluk, vibrace, jednostranné, nadměrné a dlouhodobé zatěžování končetin.
Profesionální karcinogeny (chemické i fyzikální), dělení karcinogenů dle IARC. Nejčastější profesionální karcinogeny a jejich cílové orgány.
Deterministické a stochastické účinky ionizujícího záření. Léčba ozářených osob. Střediska speciální zdravotní péče o osoby ozážené v ČR.
Dovednosti a znalosti, které mají být studiem předmětu získány:
Vyhodnocení vodního chladového testu a prstové pletysmografie, hodnocení specifických bronchoprovokačních a rinoprovokačních testů. Základní orientace v systému práce Toxikologického informačního střediska a poskytování informací o první pomoci a léčení intoxikací a o vydávaní antidot, antisér a vybraných antiinfektiv. Seznámení s webovými stránkami TIS.
Výuka je zaměřena na právní aspekty nemocí z povolání, prevenci nemocí z povolání, profesionální pneumologii, profesionální neurologii, ortopedii, dermatologii, problematiku fyzikálních faktorů (hluk), nemocí z povolání způsobených vibracemi, přetí žením končetin, ionizujícím zářením). Zahrnuje i profesionální toxikologii, profesionální karcinogeny, pracovně lékařskou preventivní péči.
Orientuje se také na klinickou toxikologii, první pomoc při otravách léky, kyselinami a louhy, toxickými plyny, návykovými látkami, rostlinami a houbami (Toxikologické informační středisko).