\r\n","inLanguage":"cs"},{"@type":"Syllabus","text":"Occupational diseases, Czech List of Occupational Diseases, European Schedule of Occupational Diseases, legislation, compensation.\r\nMost frequent occupational diseases in the Czech Republic, duties of physicians concerning suspicion of the occupational origin of a disease, notification, social and economic impact. Endangerment by an occupational disease.\r\nOccupational preventive care. Monitoring of the exposure to noxae in the occupational environment, biological exposure tests, preventive examinations of workers.\r\nFirst aid in acute intoxications.\r\nAntidotes for intoxications.\r\nIntoxications by:\r\nhydrogen cyanide and cyanides,\r\norganic solvents (benzene, toluene, trichlorethylene, perchlorethylene, carbon tetrachloride,\r\nchloroform, ethyl alcohol, methanol, gasoline, ethylene glycol),\r\npharmaceuticals (paracetamol, benzodiazepins, morphine, tricyclic antidepressants),\r\nmetals (lead and its compounds, mercury and its compounds),\r\npesticides (organophosphates, carbamates, rodenticides),\r\ncarbon monoxide,\r\nmethemoglobinizing compounds,\r\nmushrooms.\r\nDamage by acids and alkalis.\r\nHepatotoxicity of chemicals - toxic liver damage, reversibility.\r\nNeprhrotoxicity of chemicals - toxic kidney damage, reversibility.\r\nOccupational respiratory diseases:\r\noccupational allergic diseases (allergic rhinitis, asthma, allergic skin diseases),\r\nccupational interstitial fibroses (asbestosis, extrinsic allergic alveolitis),\r\nsilicosis and coal worker´s pneumoconiosis,\r\ndiseases due to asbestos (benign diseases and tumours),\r\nacute damage of the airways and lungs due to irritant gases, vapors and dusts.\r\nOccupational damage of the peripheral nerves (toxic, due to overload, vibrations-induced).\r\nDisease due to vibrations.\r\nDiseases due to overload of upper extremities.\r\nOccupational carcinogens (chemical and physical), classification of carcinogens by IARC. \r\nMost common occupational carcinogens and their target organs.\r\nEffects of ionizing radiation.\r\n\r\n","inLanguage":"en"}]}
Nemoci z povolání, seznam nemocí z povolání, legislativa. Nejčastější nemoci z povolání v ČR, povinnosti lékaře při podezření na nemoc z povolání, hlášení nemocí z povolání a sociálně-právní důsledky. Ohrožení nemocí z povolání.
Pracovně lékařská preventivní péče a podpora zdraví. Monitorování expozice noxám v pracovním prostředí, biologické expoziční testy. Preventivní prohlídky u osob pracujících v riziku. Pracovní anamnéza.
První pomoc při akutních intoxikacích. Antidota při intoxikacích.
Intoxikace:
· kyanovodíkem a kyanidy, oxidem uhelnatým, methemoglobinizujícími látkami
· houbami
· organickými rozpouštědly (benzen, toluen, trichloretylén, perchlóretylén, tetrachlórmetan, chloroform, benzín, etylalkohol, metylalkohol, etylénglykol)
· léky (benzodiazepiny, morfin, tricyklická antidepresiva, paracetamol)
· kovy (olovo, rtuť)
· pesticidy (organofosfáty, karbamáty, rodenticidy)
· rekreačními psychoaktivními látkami (stimulanty, empatogeny/entaktogeny, psychedeliky, delirianty, disociativy, aj.).
Profesionální nemoci respiračního traktu:
· alergická profesionální onemocnění (alergické rinitidy, astma bronchiale, alergické kožní nemoci)
· profesionální intersticiální fibrózy (azbestóza, exogenní alergická alveolitida)
· silikóza a uhlokopská pneumokonióza, svářečská plíce
· onemocnění z azbestu (nenádorová a nádorová onemocnění)
· poškození dýchacích cest a plic dráždivými látkami
Profesionální kožní onemocnění.
Profesionální poškození CNS a periferních nervů (toxické, z přetěžování, z vibrací).
Onemocnění z fyzikálních faktorů: hluk, vibrace, jednostranné, nadměrné a dlouhodobé zatěžování končetin.
Profesionální karcinogeny (chemické i fyzikální), dělení karcinogenů dle IARC. Nejčastější profesionální karcinogeny a jejich cílové orgány.
Deterministické a stochastické účinky ionizujícího záření. Léčba ozářených osob. Střediska speciální zdravotní péče o osoby ozážené v ČR.
Dovednosti a znalosti, které mají být studiem předmětu získány:
Vyhodnocení vodního chladového testu a prstové pletysmografie, hodnocení specifických bronchoprovokačních a rinoprovokačních testů. Základní orientace v systému práce Toxikologického informačního střediska a poskytování informací o první pomoci a léčení intoxikací a o vydávaní antidot, antisér a vybraných antiinfektiv. Seznámení s webovými stránkami TIS.
Výuka je zaměřena na právní aspekty nemocí z povolání, prevenci nemocí z povolání, profesionální pneumologii, profesionální neurologii, ortopedii, dermatologii, problematiku fyzikálních faktorů (hluk), nemocí z povolání způsobených vibracemi, přetížením končetin, ionizujícím zářením). Zahrnuje i profesionální toxikologii, profesionální karcinogeny, pracovně lékařskou preventivní péči.
Orientuje se také na klinickou toxikologii, první pomoc při otravách léky, kyselinami a louhy, toxickými plyny, návykovými látkami, rostlinami a houbami (Toxikologické informační středisko).