- Člověk s mentálním postižením. Seznámení se světem osob s mentálním postižením. Historie péče o lidi s MP a nejnovější trendy. Význam integrace osob s MP v demokratické společnosti. Komunitní péče. Kvalita života osob s MP, vliv domácího prostředí a ústavní péče. Chráněné bydlení, chráněné dílny.
- Praktické i teoretické seznámení s předmětem senzorické stimulace u osob s mentálním postižením. Snoezelen (historie, smysl, praktické využití). Další podobné metodiky - např. Bílý pokoj. Ukázky stimulace s konkrétními klienty.
- Role ergoterapeuta při diagnostice, terapii, edukaci a zapojení osob s mentálním postižením do běžného života. (Vyšetření, hodnocení, testování klienta s MP.) Ergoterapeutický proces u klienta s MP, všeobecné zásady ergoterapie u klientů s MP.
- Seznámení s konkrétní situací v rodině člověka s MP a sdělení matky o úskalích a radostech života s člověkem s MP, způsob komunikace, vzdělávání, vztahy se sourozenci apod.
- Příčiny vzniku mentální retardace, její klasifikace a nejčastější diagnosy. Downův syndrom, Autismus.
- Alternativní a augmentativní komunikace.
- Systém školství, možnosti přípravy a profesního uplatn ění osob s MP. Umělecká terapie (muzikoterapie, arteterapie, taneční terapie, …). Rekreační, zájmová, sportovní a umělecká činnost osob s MP.
- Některé odlišné přístupy v péči o osoby s MP - používané v zahraničí. Animal terapie (canisterapie, hipoterapie), použití, význam.
The course in Occupation Therapy for Persons with Intellectual Disability gives background information about persons with intellectual disability (learning disability) and presents the therapeutic approach to these people. The course introduces ways to educate and employ these people, including practical experience.
Within the course, students meet families with a disabled person and pay a visit to educational institutions, getting acquainted with appropriate therapeutic approaches.