Veřejné zdravotnictví - vymezení a základní charakteristika. Zdravotní politika, cíle. Zdravotnické systémy, trendy v jejich vývoji, základní modely, význam a vliv na zdraví populace. Systém veřejného zdravotního pojištění, základní principy, vymezení rozsahu hrazené péče, mechanismus stanovování výše cen zdravotní péče. Ekonomické kategorie ve zdravotnictví. Management, řízení a organizace poskytování zdravotních služeb. Zdravotnický informační systém.
Medicínské právo - hierarchie právních předpisů, specifikace vnitrostátních i mezinárodních pramenů práva. Základní pojetí vztahu lékař - pacient, historie i současnost. Vymezení pojmu "lege artis". Autonomie pacienta a její limitace. Ochrana soukromí ve zdravotnictví, povinná mlčenlivost. Právní odpovědnost zdravotnického pracovníka a poskytovatele zdravotních služeb. Specifické zdravotní služby - zásahy do reprodukčních orgánů, transplantace. Výzkum ve zdravotnictví. Právní předpoklady výkonu povolání zdravotnických pracovníků. Poskytovatelé zdravotních služeb. Léčivé přípravky, zdravotnické prostředky, registrace, úhrada.
Sociální lékařství - návaznost a propojení zdravotní a sociální péče. Rizikové skupiny populace z hlediska zdravotního a sociálního. Služby a dávky soci ální péče. Zdravotně sociální charakteristika seniorů, systém zdravotně sociální péče. Zdravotně sociální charakteristika osob s postižením, systém zdravotně sociální péče. Osoby na okraji společnosti, sociální a zdravotní charakteristika, zdravotní a sociální péče. Zdravotně sociální charakteristika populace dětského věku. Potřeby a práva dítěte. Význam rodiny pro zdraví a vývoj dítěte. Ohrožené dítě a syndrom CAN. Systém péče o děti bez vlastní rodiny.
Získání komplexního přehledu o problematice veřejného zdravotnictví, medicínského práva a sociálního lékařství.
Důraz je kladen zejména na informace, které odráží aktuální problematiku veřejného zdravotnictví a medicínského práva v praxi, se zaměřením na co nejširší využití získaných poznatků při výkonu lékařského povolání.